Lenka Zlámalová
Vendula Křížová

Opoziční ODS by na univerzity ráda přinesla to, čím ve vyspělém světě vynikají a co v Česku naopak postrádají: podnikatelského ducha a konkurenci.
Modrá šance pro vědu a výzkum se v mnohém podobá krokům, které se nyní snaží prosadit vicepremiér Jahn. I ODS chce přimět univerzity, výzkumné instituty a firmy, aby více spolupracovaly. Motivovat je k tomu bude razantní změnou financování.
Ke slovu by se dostala "tvrdá" měřítka: světové citační indexy, mezinárodní patenty, důkazy využití vědeckých objevů v reálné ekonomice. Čím více bodů v těchto žebříčcích, tím více peněz od státu. "Zatím je více času věnováno administrativnímu posuzování přihlášek o peníze než hodnocení skutečných výsledků," píše v Modré šanci stínový ministr školství Walter Bartoš.
S vicepremiérem Martinem Jahnem se nejsilnější opoziční strana shodne i na tom, že vědě neprospívá rozmělňování peněz do rozpočtů jednotlivých ministerstev. "Tuto roli v evropských zemích zastávají samostatná ministerstva pro vzdělávání, vědy a technologie," míní Bartoš.
ODS by zároveň chtěla zvýšit rozdíly mezi nynějšími vysokými školami. Ty, které mají nejlepší výsledky ve vědě, by se staly "výzkumnými univerzitami". Sloučily by se s ústavy Akademie věd. Právě tato instituce by tak přišla o velkou část své autonomie: dnes má například samostatnou kapitolu ve státním rozpočtu.

Šest hlavních směrů

1) MOLEKULÁRNÍ BIOLOGIE, BIOMEDICÍNA A BIOTECHNOLOGIE
Výzkum buněk a organismů pro pochopení příčin onemocnění a biologických procesů.
2) DLOUHODOBÉ ZAJIŠTĚNÍ ENERGETICKÝCH ZDROJŮ
Výzkum jaderné fúze, využití biomasy a vodíkového hospodářství.
3) MATERIÁLOVÝ VÝZKUM
Vývoj nových materiálů pro informační technologie a pro pokrok v biologických a lékařských vědách.
4) Strojírenský výzkum
Zvýšení výkonu strojírenství, technické chemie a elektrotechniky.
5) INFORMAČNÍ SPOLEČNOST
Vývoj informačních technologií a podpora znalostní ekonomiky.
6) Bezpečnostní výzkum
Vytvořit model bezpečnosti země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist