Dnes uplynulo přesně dvacet let od okamžiku, kdy Jaderná elektrárna Dukovany dodala do energetické sítě první elektřinu. O dvanáct dní dříve, v úterý 12. února 1985, se v prvním bloku právě dokončované elektrárny poprvé spustil reaktor. Na území Čech a Moravy se tak začala psát nová historie průmyslového využívání jaderné energie.
Po Jaslovských Bohunicích u Trnavy šlo v tehdejším socialistickém Československu o v pořadí již druhou atomovou elektrárnu.
Elektrárna je bezpečná
"Přiznávám, že jsem špatně spal. Kromě pár Rusů neměl nikdo z nás se spouštěním takového zařízení zkušenosti," vrací se o dvě desetiletí zpátky Vojtěch Kotyza.
Dnes důchodce a energetický konzultant, předtím expert MAAE a tehdy šéf spouštění Škody Praha, která byla generálním dodavatelem technologické části. Na plný výkon reaktor najel 26. března a zkušební provoz prvního bloku začal 3. května 1985. Poslední, čtvrtý blok, byl uveden do provozu o dva roky později. V Dukovanech jsou instalovány čtyři tlakovodní reaktory typu VVER 440, každý o výkonu 440 megawatt.
"Ta elektrárna má vynikající parametry bezpečnosti. Na světě je dvě stě šedesát tlakovodních reaktorů, víceméně podobných těm, co jsou v Dukovanech. A Dukovany patří podle ukazatelů do prvních padesáti," říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Podle Kotyzy je v elektrárně, kromě komponentů na primární části bloku, jen málo zařízení sovětského původu. "Je to takové poctivé české zařízení," charakterizuje ho Kotyza. Přesto, než se v nejaderné, sekundární části odstranila slabá místa, trvalo to několik měsíců.
"V bývalém systému měly nejvyšší prioritu dodávky pro armádu. Až potom pro nás. Nicméně tahle stavba se povedla," říká dnes Kotyza.
ČEZ požádá o prodloužení
Elektrárna stála dvacet pět miliard korun a dlouho byla pilířem českého energetického systému. Až letos ji pravděpodobně překoná Jaderná elektrárna Temelín.
Ta má do sítě dodat necelých 13,8 TWh elektřiny, zatímco Dukovany 13,6 TWh. Dohromady to bude celkem čtyřicet čtyři procent elektřiny vyrobené ve skupině ČEZ. Oproti loňsku tak podíl jaderné energie stoupne o jedno a půl procenta.
Očekává se, že ČEZ v nejbližší době požádá o prodloužení provozu Dukovan. Jejich projektovaná životnost byla "konzervativně" stanovena na třicet let, tedy do roku 2015. Snahou bude ji posunout nejméně o další desetiletí, energetická koncepce státu ale s touto elektrárnou počítá ještě dál - až do roku 2045. Tedy na celé půlstoletí. Lze po takovou dobu Dukovany vůbec provozovat?
"V USA je běžné, že se licence vydá na šedesát let, i když byla původní životnost poloviční. Neříkám, že by to nemohlo být i u nás, ale to musí ukázat až čas," vysvětluje Drábová. ČEZ zatím hodlá Dukovany provozovat nejméně do roku 2025 a Temelín do roku 2045.
Podle Dany Kuchtové ze sdružení Jihočeské matky je ale prodlužování životnosti jen reakcí na to, že jaderná lobby zatím nemá odvahu zažádat o stavbu nové atomové elektrárny.
První byla A-1 v Bohunicích
"Je to jen finta, často užívaná třeba v Německu. Alespoň chceme prosadit, aby se prodlužování životnosti stalo součástí procesu EIA, jako je tomu teď v maďarském Paksi. V Česku k tomu ale není ani náznak ochoty," říká Kuchtová, která takové kroky odmítá. Podle ní se zvyšuje pravděpodobnost havárie nebo poruchy a takový výkon není ani potřeba.
To ale mluvčí ČEZ Milan Nebesář popírá. Naopak říká, že se zvyšuje technická úroveň zařízení, a tím se i snižují rizika. "Vývoj jde rychle kupředu a my se ho snažíme držet," dodal. ČEZ zatím hodlá Dukovany provozovat nejméně do roku 2025 a Temelín do roku 2045.
První jadernou elektrárnou na území Československa byla jednobloková elektrárna A-1 v Jaslovských Bohunicích. Připravovat se začala okolo roku 1955, tedy v době, kdy byl v zemi kritický nedostatek elektřiny a spotřeba byla regulována. Montáž technologie ale začala až téměř za deset let. Koncem roku 1972 byla elektrárna spuštěna, ale už v roce 1977 byl její provoz ukončen.
Historie jaderné elektrárny v Dukovanech
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist