Neodvádějte daň zbytečně dvakrát


Při přípravě daňového přiznání se osoby, kterým plynou příjmy ze zahraničí, setkají nejen s českými a zahraničními daňovými zákony, ale také se smlouvami o zamezení dvojího zdanění.

Kde vlastně příjmy danit

Základní otázkou pro určení způsobu zdanění je to, zda je poplatník v příslušném roce daňovým rezidentem České republiky nebo daňovým rezidentem jiného státu. U daňových rezidentů České republiky podléhají zdanění v České republice jejich celosvětové příjmy, zatímco daňoví rezidenti jiného státu zdaňují v České republice pouze své příjmy ze zdrojů na území České republiky.
Podle českých daňových zákonů je českým daňovým rezidentem osoba, která má na území ČR bydliště nebo se v České republice zdržuje alespoň 183 dnů. Pokud se však někdo v ČR zdržuje pouze za účelem studia nebo léčení, zůstává daňovým nerezidentem.
V případě, že si i jiný stát než Česká republika činí nárok na zdanění celosvětových příjmů fyzické osoby, použije se pro určení daňové rezidence příslušná smlouva o zamezení dvojího zdanění. Tato smlouva obsahuje kritéria, na jejichž základě se v takových případech určí, ve kterém státě je tato osoba rezidentem. Obvykle je osoba rezidentem v tom státě, ve kterém má k dispozici stálý byt, kde je středisko jejích životních zájmů a podobně.
Pokud český daňový rezident obdrží příjmy ze zdrojů v zahraničí, musí tyto příjmy uvést ve svém daňovém přiznání v České republice. Pokud tyto příjmy byly již v cizině zdaněny, postupuje se při výpočtu daně podle příslušných smluv o zamezení dvojího zdanění.

Čtyři možnosti

K vyloučení dvojího zdanění se používá několik metod, doporučuje se tedy vždy prověřit příslušnou smlouvu, aby byla použita správná metoda pro daný druh zahraničního příjmu. Obecně je možné způsoby, jak zamezit dvojímu zdanění, rozdělit na čtyři skupiny.
Metoda úplného zápočtu umožňuje snížení daňové povinnosti o daň z příjmů zaplacenou v zahraničí.
V případě prostého zápočtu je také možné snížit daňovou povinnost o daň z příjmů zaplacenou v zahraničí, nejvýše však do výše částky, která by byla odvedena ze zahraničního příjmu v České republice.
Metoda plného vynětí za základu daně umožňuje plně vyjmout příjmy zdaněné v zahraničí ze základu daně.
Variantou je takzvaná metoda vynětí s výhradou progrese, která umožňuje vyjmout příjmy zdaněné v zahraničí ze základu daně, ale z ostatního příjmu se vypočte daň procentní sazbou daně zjištěnou ze základu daně nesníženého o vyjmuté příjmy.
Podle smluv o zamezení dvojího zdanění, které Česká republika uzavřela například se Slovenskem, Polskem nebo Maďarskem, se u příjmů ze závislé činnosti uplatňuje metoda prostého zápočtu.
Daň, kterou zaplatí zaměstnanec v souladu se smlouvou o zamezení dvojího zdanění ze svého příjmu v těchto státech, si bude moci započítat proti své celkové české daňové povinnosti, a to do výše české daně, která by připadla na tento příjem.
Podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené například s Německem, Velkou Británií a Rakouskem se příjmy ze zaměstnání plynoucí osobě, která je daňovým rezidentem v České republice, vyjímají ze zdanění v České republice s výhradou progrese.
To obecně znamená, že se vypočte částka daně, kterou by poplatník teoreticky zaplatil v České republice v případě, kdyby příslušný zahraniční příjem nebyl ze zdanění vyňat, částka této teoretické daně se vydělí příslušným teoretickým základem daně a vypočtenou procentní sazbou se zdaní celkový příjem snížený o zahraniční příjem.

Když smlouva není

V případě, že fyzická osoba obdrží příjem ze závislé činnosti vykonávané ve státě, se kterým Česká republika neuzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění, tento příjem se pro účely zdanění v České republice sníží nejen o povinné zahraniční sociální a zdravotní pojištění, ale i o daň zaplacenou z tohoto příjmu v zahraničí. Takto stanovená částka bude součástí celkového základu daně poplatníka.

Dividendy a úroky

Dividendy přijaté ze zahraničí a úroky ze zahraničních bankovních účtů podléhají v České republice zdanění v hrubé výši. Dividendy i úroky z ciziny mohou být, pokud nejsou zahrnuty do obchodního majetku podnikatele, v České republice zdaněny dvěma způsoby.
Jednak je možné je zahrnout do celkového základu daně, což znamená, že příjmy se započítají mezi celkové příjmy (tedy přičtou se k příjmům ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti, pronájmu a ostatních příjmů) a zdaňují se progresívní sazbou daně. Druhou možností je zdanění srážkovou daní v rámci samostatného základu daně patnáctiprocentní sazbou. Od tohoto základu daně však nelze odečíst například nezdanitelné části základu daně.
Zamezení dvojího zdanění u kapitálového příjmu bude opět provedeno v souladu s příslušnou smlouvou.
Například dividendy vyplácené z USA českým rezidentům mohou být na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění zdaněny v USA maximálně do výše 15 procent.
Aby mohla být uplatněna sazba podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění, může finanční úřad v USA vyžadovat potvrzení o daňovém rezidentství příjemce dividend. Nedoloží-li své rezidentství, mohly by být dividendy v USA zdaněny vyšší sazbou daně.
V českém daňovém přiznání si však příjemce dividend bude moci odečíst daň pouze do výše sazby podle smlouvy, tedy maximálně patnáct procent.
Pokud bude v USA sražena patnáctiprocentní daň a poplatník zahrne tyto dividendy do samostatného základu daně, nebude již v České republice doplácet daň z tohoto příjmu. Výši daně sražené v USA doloží potvrzením finančního úřadu v USA, v odůvodněných případech potvrzením plátce dividend.
Autorky pracují ve společnosti PricewaterhouseCoopers

Způsoby zamezení dvojího zdanění

Metoda úplného zápočtu
Umožňuje snížení daňové povinnosti o daň z příjmů zaplacenou v zahraničí.
Metoda prostého zápočtu
Umožňuje snížit daňovou povinnost o daň z příjmů zaplacenou v zahraničí, nejvýše však do výše částky, která by byla odvedena ze zahraničního příjmu v České republice.
Používá se v případě příjmů ze závislé činnosti plynoucích například ze Slovenska, Polska či Maďarska.
Metoda plného vynětí
Umožňuje plně vyjmout příjmy zdaněné v zahraničí ze základu daně.
Metoda vynětí s výhradou progrese
Umožňuje vyjmout příjmy zdaněné v zahraničí ze základu daně, ale z ostatního příjmu se vypočte daň procentní sazbou daně zjištěnou ze základu daně nesníženého o vyjmuté příjmy.
Používá se v případě příjmů ze zaměstnání plynoucích například z Německa, Velké Británie a Rakouska.