Kdo se ještě na poslední chvíli snažil získat nějaký ten nocleh, odešel s nepořízenou. Přinejmenším v Hannoveru a okolí je vše už několik týdnů beznadějně obsazené.
Největší veletrh informačních technologií na světě, CeBIT, který bude dnes večer slavnostně zahájen v Hannoveru, by tak podle všeho mohl proběhnout dobře. A to i navzdory prvním pesimistickým zprávám, které naznačují, že ekonomický vývoj na tom není v Německu tak dobře, jak se očekávalo. Pokles v únoru zaznamenal důležitý indikátor, index podnikatelské nálady Ifo, a to přestože ekonomové pevně počítali s jeho růstem, stejně jako tomu bylo v lednu a prosinci. Přesto se ale institut Ifo i nadále drží své prognózy a pro letošek předvídá růst HDP o 1,2 procenta.
Trh mírně poroste
Optimismu se nechtějí vzdát ani firmy z IT branže, a to přestože většině zúčastněným je jasné, že z růstu hospodářství nebudou profitovat všechny sektory stejně. Podle odborníků z výzkumné společnosti IDC by celosvětově měl trh s IT v příštích letech růst pouze mírně, větší nárůst se dá čekat až za šest či sedm let. Pro Německo počítá tamní svaz informační technologií a telekomunikací letos s růstem ve výši tří procent. Pokud by se ekonomice dařilo nad očekávání lépe, mohl by obrat IT branže vzrůst dokonce o procent pět.
Statistiky veletrhu CeBIT tento trend dokazují. Počet vystavovatelů je letos opět vyšší, celkem zde bude 6207 firem, vloni jich bylo 6200. Na 3293 společností pochází ze zahraničí, což je veletržní rekord. Podobně vysoký jako vloni by měl být i počet návštěvníků, a sice kolem půl miliónu. Přestože to znamená spíše stagnaci, jsou organizátoři veletrhu s tímto počtem spokojeni, protože se jim podařilo zastavit trend, kdy počet návštěvníků v minulých letech klesal.
Firmy si nechrání sítě
Co se týče zájmu firem, patří mezi hlavní témata bezpečnost. "Kdo si pod výrazem bezpečnost IT představí jen viry a hackery, je na omylu," upozorňuje ale Goswin Eisen, bezpečnostní specialista společnosti CSC. Bezpečnost podle něj začíná již z "architektury" IT systémů. "Mnoho firem sice chrání své sítě před útoky zvenčí, uvnitř je ale mají volně průchozí," varuje. Fakt, že u mnoha firem mají zaměstnanci na celém světě volně přístup na počítač kolegy, považuje za velkou chybu. Nebezpečí, že firmu "napadne" vlastní zaměstnanec, přitom není zanedbatelné. "Velké koncerny proto nyní začínají velké sítě rozkládat opět na menší, které jsou od sebe odděleny," vysvětluje.
Důležitá je bezpečnost také pro středně velké a menší firmy, které se zatím s tímto problémem často příliš nezabývaly. Chránit své informace jsou přitom povinny mnohdy i ze zákona. V Německu to platí například pro lékárníky, lékaře, právníky či daňové poradce, kteří musí pečlivě chránit data svých klientů.
"IT bezpečnost už začíná tím, že si člověk uvědomí rizika, která jeho podnikání skýtá," vysvětluje Marcus Rubenschuh, bezpečnostní specialista z poradenské společnost Ernst&Young. Tím je například možnost stát se obětí špionáže. CeBIT je i nadále hlavním ukazatelem vývoje v sektoru, i když už dlouho není místem, kde by firmy především vyřizovaly nové kontrakty. I tak je ale podle šéfa svazu informačních technologií a telekomunikací (Bitkom), Bernharda Rohledera, branže opět "velmi dynamická, protože disponuje mnoha novými technologiemi".
Vývoj na trhu odráží i samotní vystavovatelé a jejich nálada. Již loni bylo po třech letech propadu na mnoha tvářích manažerů spatřit pomalé "roztávání". Většina si pochvalovala především opět rostoucí zájem zákazníků. Přitom i letos mnohé společnosti před veletrhem veřejně diskutovaly o tom, zda má vůbec cenu se ho zúčastnit. U CeBIT je sice něco takového normální, letos se ale poprvé jednalo o velké a prominentní firmy, jako například Microsoft. Největší výrobce softwaru sice nakonec Hannoveru zůstal věrný, firmy jako Philips, Pioneer či Peoplesoft se ale rozhodly zůstat doma.
Pro mnoho firem je účast na veletrhu vzhledem k vysokým nákladům dilema. Podle některých vystavovatelů se totiž letos ceny za metr čtvereční stánku opět zvýšily. Roste i kritika co se týče zaměření veletrhu. Původní plán vytvořit vlastní veletrh "CeBIT home" pouze pro spotřebitele, nevyšel. Místo toho se spotřební elektronika opět vrátila na CeBIT. To řadě vystavovatelů vadí. Bojí se, že velký nával laiků odradí odborné publikum.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist