Unie nestačí zavést biometrické pasy

Spojené státy obdržely od Evropské komise žádost, aby se pozdrželo povinné zavádění biometrických údajů do cestovních dokladů. Komisař pro justici a vnitro Franco Frattini americkým kongresmanům napsal, že unie nestihne připravit do 26. října pasy, v nichž by byly obsaženy biometrické údaje.
Zemím, které mají se Spojenými státy bezvízový styk, hrozí, že pokud jejich občané nebudou mít v pase digitální fotografii a otisk prstu, budou muset přes americké úřady požádat o běžné vízum.
USA vyzvaly unii k modernizaci cestovních dokladů po zářijových atentátech v roce 2001. EU přijala nová pravidla pro pasy loni v prosinci. Dohodla se, že všechny nové pasy musejí mít dvojitou digitální fotografii ne starší než osmnáct měsíců a otisk prstu mladší tří let. Tyto údaje budou v nových pasech vydávaných od druhé poloviny letošního roku. Jelikož Česko má s USA vízový styk, není pod takovým tlakem času jako staří členové unie.
Americká vláda ani členové Kongresu na Frattiniho žádost dosud nereagovali. Unie tvrdí, že pokud by neprodloužili pro nové pasy termín, dojde k velkým prodlevám a finančním ztrátám pro evropské občany. "Jen šest zemí je schopno k 26. říjnu mít povinné digitální údaje v pasech. Finsko, Belgie, Rakousko, Německo, Lucembursko a Švédsko," uvedl zdroj z Evropské komise.
Ještě před rokem byl mezi Spojenými státy a Evropskou unií spor o povinnost zavést biometrická data do pasů. Americké úřady si tak mohou udělat digitální databázi občanů navštěvujících jejich území a přitom není možné, aby unie zajistila ochranu těchto údajů. Brusel proto vyjednával o podmínkách, za nichž data o svých lidech poskytne. Washington nakonec souhlasil s tím, že tyto informace bude mít jen imigrační úřad. "Unie připravuje vlastní databáze. Nálada z minulých let, kdy se všichni báli jejich zneužívání, už opadla," říká Michael Emerson, analytik Centra pro studium evropské politiky v Bruselu.
Unie se dohodla, že státy na vnějších hranicích unie musejí povinně razítkovat pasy lidem z tzv. třetích zemí. Ti, co nebudou mít v pase razítko, mohou být zadrženi a vyhoštěni. Unie si tak podle Frattiniho uvědomuje rizika terorismu a nutnost účinného boje. Vyměnit pasy a připravit techniku ale nelze tak rychle. Optimální je polovina příštího roku.