Program Progres má nové podmínky


Pomoc z programu Progres bude přístupnější více podnikatelům. Počátkem měsíce totiž došlo ke změnám podmínek.
Program nabízí malým a středním podnikatelům zvýhodněný podřízený úvěr. Jde v podstatě o půjčku, která se ale svými vlastnostmi velice blíží vlastnímu kapitálu. To proto, že se poskytovatel, kterým je Českomoravská záruční a rozvojová banka, zavazuje vůči všem ostatním věřitelům klienta, kterému úvěr poskytne, že po dobu odkladu splátek půjčky (tedy v období podřízenosti) souhlasí s tím, aby její pohledávky byly uspokojeny až jako poslední. Čili po úhradě všech ostatních dluhů včetně jejich úroků a příslušenství.
O úvěr mohou žádat dynamicky se rozvíjející malé a střední podniky, které nemají více než 250 zaměstnanců.

Změny v podmínkách

Dosud mohly v rámci programu žádat o podporu jen firmy, které měly za sebou nějakou historii a uzavřely alespoň tři zdaňovací období. Tato podmínka ale byla na počátku dubna zrušena a šance získat zvýhodněný úvěr se tak otevřela i "mladým" podnikům.
Navíc došlo k rozšíření oborů, v nichž firmy žádající o úvěr mohly podnikat. Kromě podniků působících v oblasti zpracovatelského průmyslu, výpočetní techniky, výzkumu a vývoje a dalších nyní mají šanci získat úvěr i firmy působící ve stavebnictví, službách, maloobchodní činnosti, ubytování, stravování a podobně.

Výhody v menších obcích

Nové podmínky však potěší zejména podnikatele z menších obcí do pěti tisíc obyvatel. Úvěr pro ně bude výrazně výhodnější.
U projektů na katastrálním území obcí s více než pěti tisíci obyvateli je možné totiž poskytnout podřízenou půjčku ve výši od dvou do 25 miliónů korun, a to s pevnou úrokovou sazbou tři procenta ročně. Maximálně je možné takto pokrýt 50 procent předpokládaných celkových nákladů projektu. Splatnost úvěru může být při poskytnutí stanovena až na osm let, přičemž je možné sjednat odklad splátek až pět let.
V menších obcích do pěti tisíc obyvatel je sice také omezena výše úvěru rozmezím dva až 25 miliónů korun. Pevná úroková sazba ale v tomto případě činí jen jedno procento ročně a splatnost úvěru může být dokonce 10 let. Rovněž odklad splátek může být delší - až šest let. Opět je možné úvěrovat až 50 procent nákladů projektu.
Jako zajištění úvěru se požaduje směnka. Kromě podřízeného úvěru je nutno projekt financovat ještě jiným úvěrem či leasingem, a to nejméně ve výši podřízeného úvěru.

Kdo může žádat o podporu

Žádosti o zvýhodněný úvěr v programu Progres mohou předkládat malí či střední podnikatelé oprávnění vykonávat v České republice podporovanou podnikatelskou činnost. Rovněž musí být v Česku registrovaní k dani z příjmů na finančním úřadě a nesmějí mít ke dni podání žádosti žádné nedoplatky vůči státním institucím.
Žadatelem nemůže být podnik, který dluží svým zaměstnancům na výplatách, na jehož majetek byl prohlášen konkurs nebo je v likvidaci a podobně. Úvěr dále nemůže dostat žadatel, jemuž již byla poskytnuta podpora na záchranu a restrukturalizaci podniků v obtížích.
Úspěšní zájemci si pak mohou díky podřízenému úvěru pořídit či rekonstruovat budovy, stroje, zařízení, případně jiný dlouhodobý hmotný majetek. Získané prostředky je možné také využít na pořízení patentů, operativních nebo patentových licencí na know-how i nepatentovaných know-how.
Uznatelnými náklady jsou právě výdaje na nákup, případně rekonstrukci takového majetku.
V případě nemovitostí, tedy pořizování již postavených budov a pozemků pod nimi, je uznatelným nákladem kupní cena do výše ceny obvyklé, stanovené posudkem soudního znalce. Tento posudek nesmí být starší než jeden rok. Nákup nemovitosti přitom musí nějak souviset s cílem projektu. Další podmínkou je, že v posledních 10 letech před vstupem do Evropské unie nebyla poskytnuta na pořizovanou budovu nějaká státní podpora či dotace z EU.
Co se týče nákupu nezastavěných pozemků, je rovněž uznatelným nákladem kupní cena do výše ceny obvykle stanovené posudkem soudního znalce. Pouze však do 10 procent předpokládaných uznatelných nákladů projektu.
I v tomto případě platí, že posudek nesmí být starší než 12 měsíců před datem podání žádosti o úvěr.
V případě zakázky na dodávky, služby nebo stavební práce hrazené z více než poloviny podřízeným úvěrem může být náklad uznatelný, je-li postupováno podle zákona o veřejných zakázkách.
Pokud není příjemcem podpory plátce daně z přidané hodnoty, je také DPH uznatelným nákladem.
Úspěšnému žadateli o podporu však vzniknou určité povinnosti. Musí například poskytovat informace o realizaci podpořeného projektu, musí vést účetnictví a oprávněným osobám umožnit kontrolu využití prostředků. Podnikatel, jemuž byl podřízený úvěr poskytnutý, také musí zajistit jeho splácení tak, aby případné pohledávky po splatnosti nepřesáhly výši tří splátek jistiny úvěru.

Jak o úvěr žádat

Program byl vyhlášen na období od 1. ledna letošního roku do 31. prosince 2006. Žádosti jsou přijímány průběžně, doba trvání programu je tak omezena množstvím peněz.
Podrobné podmínky a náležitosti žádostí je možné zjistit na internetových stránkách Českomoravské záruční a rozvojové banky www.cmzrb.cz, kde jsou umístěny i potřebné formuláře.
Součástí žádosti musí být kromě údajů o žadateli, popisu projektu, vyčíslení nákladů na jeho realizaci také určité přílohy, jejichž přesný výčet je uvedený na formuláři.
Je třeba dodat výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list, koncesní listinu nebo jiné oprávnění k podnikání, které není starší než tři měsíce. Dále je nutné přiložit například doklady o dodavatelském a odběratelském zajištění projektu, případně vyjádření stavebního úřadu či výpis z katastru nemovitostí a podobně.
Rovněž se přikládá přiznání k dani z příjmů, výkazy z účetnictví či daňové evidence a další ekonomické podklady. V některých případech je také nutný souhlas manžela či manželky s použitím majetku k podnikání, s uzavíráním smluv s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Součástí žádosti je také čestné prohlášení o vypořádání všech nedoplatků vůči státním institucím, zdravotním pojišťovnám a ujištění, že na žadatele nebyl uvalen konkurs, nebylo mu povoleno vyrovnání s věřiteli, nebo že návrh na konkurs nebyl zamítnut pro nedostatek majetku, případně, že není v likvidaci. Nově se požaduje čestné prohlášení středního podnikatele, že není příjemcem podpory na záchranu a restrukturalizaci podniků v obtížích.

Změny v programu Progres

podnikatelé v menších obcích
Podmínky pro projekty v obcích do 5000 obyvatel jsou výhodnější. Pevná úroková sazba je jedno procento ročně, maximální doba splatnosti činí 10 let a odložit splátky je možné o šest let.
Podporované obory
Možnost získat úvěr se rozšířila i na obory stavebnictví, služby, maloobchodní činnost, ubytování, stravování a další.
Mladé firmy
Podmínka tříleté historie žadatele o úvěr byla zrušena.
Zdroj: ČMZRB

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist