Šedesátá léta otevřela dveře
Cenu Magnesia Litera za přínos české literatuře včera převzal Jan Řezáč za vedení nakladatelství Odeon a revue Světová literatura v padesátých a šedesátých letech.
HN: V Odeonu jste vydali celou řadu pozoruhodných anglo-amerických autorů. Bylo těžké je prosadit do plánu před schvalovacími komisemi?
Ty problémy nebyly zase tak četné. Největší jsme měli s knihou Warrena Millera Prezydent krokadýlů, jejíž jazyk budil pohoršení nejen cenzury. Ta kniha nemohla vyjít, ale podařil se nám alespoň kompromis a mohli jsme ji prodávat překladatelům a odborníkům. Jinak problémy byly spíše počátkem padesátých let. Léta šedesátá otevřela dveře literatury doširoka a mohlo zde vyjít ledacos.
HN: Na jakou knihu, které jste pomohl k vydání, jste nejvíc hrdý?
Na Ovidiovy Proměny ilustrované Pablem Picassem. To byla kniha původně určená pouze k bibliofilskému vydání. Nám se ji podařilo vydat v nákladu 15 000 výtisků.
HN: Za jakých okolností vznikla Světová literatura?
Měl jsem pocit, že každé nakladatelství má mít svůj časopis. Nejvíce mě inspirovaly časopis Red vydávaný Karlem Teigem a švýcarský magazín Minotaure. Ten nás přiměl k tomu, aby se Světová literatura věnovala nejen knihám, ale třeba i výtvarnému umění.
(AI)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist