Klesají všechny trhy
Oslabování akcií na pražské burze kopíruje situaci na světových burzách. To potvrdil například Jan Procházka, analytik ze společnosti Cyrrus, který řekl, že se jedná o celkovou negativní náladu na tradičních světových trzích, mezi které Česko již většina portfolio manažerů počítá. Procházka dále dodává, že negativně na akcie působí i doznívání politické krize v Česku. Na nejtěžší "vládní boje" akciové trhy téměř nereagovaly, ale svou daň si vybírají nyní. "Ani zatím solidní kvartální hospodářské výsledky společností za segmentu SPAD neznamenaly obrat k lepšímu a pražská burza se stále propadá," přidal Procházka.
Z dlouhodobějšího hlediska je výhled akciových trhů pozitivní. "Podle našich predikcí by pražská burza měla stoupat. Všeobecně lze říci, že druhý a třetí kvartál bývají horší než zbytek roku," řekl Procházka a dodal, že výhodou je, že některé ze společností segmentu SPAD se staly silnými hráči v středoevropském teritoriu, některé procházejí úspěšně restrukturalizací, některé byly v letošním roce privatizovány a velká většina z nich má před sebou růstový potenciál, kde záleží, jak s ním naloží.
"Po mírně negativním vývoji ze začátku roku snižuji svůj odhad růstu indexu PX50 za tento rok z 25 až 30 procent na 20 až 25," zakončil Procházka.

Akcie v USA ovlivnil Fed
Obchodování ve Spojených státech bylo ovlivněno očekávaným zasedáním americké centrální banky Fed. Ta ve středu v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o 0,25 procenta na tři procenta. Ačkoliv pro investory důležité slovo "umírněná" (ve smyslu rychlosti zpřísňování měnové politiky) zůstalo v komentáři šéfa Fedu Alana Greenspana zachováno, přece jen byl patrný posun ve směru vyšších inflačních rizik v krátkodobém horizontu.
Obavy akciových investorů se v posledních týdnech soustřeďují na makroekonomické údaje z USA a očekávané zpomalení růstu ekonomiky. "Souhrnně řečeno, pesimismus investorů dosahuje poměrně vysoké úrovně. Obrat akciových trhů směrem k růstu totiž nastává v období vysokého pesimismu - vzpomeňme si na situaci po útoku na Světové obchodní centrum či před rozhodnutím Spojených států o vojenském zásahu proti Iráku," řekl Daniel Kukačka, senior analytik ze společnosti ČP Invest.
Absenci obav z inflace nejen na evropských trzích komentoval Pavel Kohout, ekonom ze společnosti PPF: "Evropská centrální banka ponechala s tímto zdůvodněním sazby beze změny. Americký Fed sice sazby zvýšil, avšak tento krok trh očekával, takže reakce na něj byla mírně paradoxní - výnosová křivka amerických státních dluhopisů mírně poklesla," komentoval rozhodnutí Fedu Kohout a dodal, že vývoj na světových trzích se do českého trhu dluhopisů prakticky téměř nepromítl.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů