Velmi pozitivní impuls v podobě údajů o deficitu obchodní bilance Spojených států dostal včera na devizových trzích americký dolar. Měna po zveřejnění dat začala zpevňovat vůči euru a během chvíle posílila až k hodnotě 1,2797 dolaru za euro, což představovalo zisk o 0,6 procenta na nejsilnější hodnotu od 15. dubna. Vůči japonskému jenu měna posílila o 0,4 procenta na 105,88 jenu za dolar.
Podle Daniela Katziveho, měnového analytika ve společnosti UBS Securities ve Stamfordu, opětovný zájem o euro by mohl přijít na úrovních kursu kolem 1,273 dolaru za euro, kde je minimum k evropské měně ze začátku února tohoto roku.
Akciové trhy zpráva o schodku USA neovlivnila. Hlavní akciové indexy mírně poklesly. Dow Jones Industrial Average ztrácel v podvečerních hodinách půl procenta.
Deficit obchodní bilance USA v březnu překvapivě klesl a dostal se na nejnižší úroveň za posledních šest měsíců. Schodek se snížil na 54,99 miliardy dolarů z únorových rekordních 60,57 miliardy. Uvedlo to americké ministerstvo obchodu ve včerejší zprávě. Údaj za předchozí měsíc však znamenal největší deficit za dobu, co se tato data v USA sledují.
Zpráva trh velice překvapila, a to v pozitivním smyslu. Již den před zveřejněním bylo na trzích patrné, že investoři vyčkávají na nová data. Jak vyplývá z průzkumu provedeného agenturou Bloomberg, 67 dotázaných analytiků a ekonomů odhadovalo zvýšení obchodní bilance USA, a to na nový rekord 61,9 miliardy dolarů.
Pokles obchodní bilance v březnu byl nejvýraznější za tři roky. Pomohl k tomu růst vývozu na nové maximum. Překvapivě se ale snížil dovoz z Číny, na jehož prudký růst si dříve stěžovala řada firem. Klesl i dovoz čínského textilu.
Pokles deficitu o 9,2 procenta proti březnu překvapil také analytiky na Wall Streetu. Ti očekávali, že se opět nepříznivě projeví vysoké ceny ropy a záplava čínského textilu, a že deficit vzroste na nový rekord zhruba 61,9 miliardy dolarů.
Prudký pokles dovozu do Spojených států je důkazem toho, že ekonomika začátkem roku mírně zakolísala, což se odrazilo v poklesu poptávky. Nové údaje z poslední doby ale naznačují, že největší ekonomika světa nabírá nové síly.
Březnový schodek obchodní bilance však podle analytiků stále znamená, že v ročním vyjádření by deficit činil kolem 696 miliard dolarů. To by bylo zhruba o 12,8 procenta více než za celý loňský rok. Tehdy byl schodek na úrovni 617,08 miliardy dolarů, což byl rekord.
Někteří ekonomové ale tvrdí, že vysoký deficit obchodní bilance je odrazem neúspěšné obchodní politiky prezidenta George Bushe.
Živnou půdou pro další pokles akcií by mohly být spekulace o tom, že zvýšený export společně s oslabeným dolarem signalizují zlepšenou konkurenceschopnost amerických výrobců na zahraničních trzích. Expandující ekonomika by tak mohla navádět Federální rezervní systém k opětovnému (již devátému) zvýšení klíčové úrokové sazby.
Kursy akcií na trzích v USA také více sledují vývoj cen ropy. Důležitá data pro akciové trhy budou zveřejněna dnes. Investoři čekají na údaje o maloobchodních tržbách ve Spojených státech, které by podle odhadů měly vzrůst o 0,8 procenta.

050512-24.jpg ()