V České republice působí řada firem, které stravenky nabízejí. Známé jsou kupóny Cheque Dejeuner, Gastro, Sorbi, Menu Service a další. Většina také umožňuje zaměstnavateli vhodně zvolit hodnotu stravenky. Nejčastěji od 30 do 100 korun. Hodnotu stravenky přitom žádný předpis neomezuje. Záleží jen na možnostech zaměstnavatele. Nicméně příspěvek poskytnutý nad povolený limit není možné zahrnout do daňově uznatelných nákladů.
Kromě omezení 55 procent hodnoty stravenky také platí, že daňově uznatelný příspěvek zaměstnavatele nesmí činit více, než sedmdesát procent stravného, které náleží pracovníkovi při pracovní cestě v délce pět až dvanáct hodin. Pro letošní rok se tato náhrada musí pohybovat v rozmezí 58 až 69 korun. Maximální daňově uznatelný příspěvek zaměstnavatele tedy bude činit 48,30 korun.
Zaměstnanci z obdržených stravenek daň z příjmů neplatí.
Poskytování stravenek však není výhodné jen z hlediska daně z příjmů. Firma i zaměstnanec ušetří na odvodech sociálního a zdravotního pojištění. Z hodnoty stravenek se totiž pojistné nepočítá. Vzhledem k tomu, že firma na pojistném odvádí pětatřicet procent z příjmu zaměstnance, nejedná se o zanedbatelnou částku.
Rozhodne-li se zaměstnavatel pro stravenky, měl by si dobře vybrat zprostředkující firmu. Je dobré si nejprve zjistit, jaké stravenky přijímají okolní restaurace. Rozhodovat může i způsob doručování stravenek.
Po výběru partnera pak již stačí uzavřít smlouvu, objednat a převzít stravenky. (les)

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist