Brusel zvyšuje kontrolu podezřelých transakcí
Hlášení podezřelých finančních transakcí a kontrola pohybu hotovosti bude v Evropské unii tvrdší než nyní. Unijní ministři financí včera schválili novou směrnici, která má platit nejpozději v roce 2008. Cílem opatření je ztížit legalizaci nelegálních zisků a financování terorismu.
Směrnice rozšiřuje povinnost hlásit podezřelé obchody nebo velké platby v hotovosti ze strany bankéřů, advokátů, notářů nebo majitelů kasin a sázkových i realitních kanceláří a dalších podniků. Nahlásit by se měl navíc každý obchod v hotovosti nad 15 tisíc eur. Podobnou částku musí uvést každý člověk cestující ze zahraničí na území unie.
Každý, kdo vlastní více než 25 procent akcií nadace nebo jiné veřejně prospěšné společnosti, musí prokázat svou identitu. Směrnice má také omezit anonymní dary a tiché společníky v nevládních organizacích.
"Bude mnohem těžší uvádět do oběhu peníze z trestné činnosti, protože každá transakce nad patnáct tisíc eur se bude muset ohlašovat, jinak aktéři budou mít problémy s policií," uvedl lucemburský premiér a ministr financí Jean-Claude Juncker.
Ačkoliv po souhlasu unijních ministrů financí a Evropského parlamentu nestojí v zavedení nové směrnice proti praní špinavých peněz do právního řádu členských států nic v cestě, ne všichni jsou z ní nadšení. Asociace evropských právníků, majitelů barů či federace účetních a auditorů upozornily, že legislativa narušuje tradiční pravidla ve vztahu vůči klientům, jež jsou založena na diskrétnosti a důvěře.
Přední světový finanční poradce KPMG uvedl, že problémy budou mít například i zahraniční studenti ze zemí třetího světa, kteří často dostávají stipendia nebo podpory v hotovosti a pak je přivážejí do Evropy. Nyní budou muset projít procedurou ověřování původu peněz, což jim zkomplikuje přístup ke studiu.
"Bylo by vhodné, kdyby auditoři, právníci a daňoví poradci měli výjimku ze směrnice, pokud by jim povinnosti hlásit podezřelé transakce nebo objemy peněz měly zkomplikovat profesionální činnost. Nejde o obhajobu zločinů, jde o zachování důvěry klientů. Směrnice by se totiž mohla lehce zneužít ke špiclování," uvedl německý europoslanec za CDU Hartmut Nassauer.
Obavy z neúměrného rizika zneužití moci státních orgánů vyjádřila i mezinárodní organizace Statewatch: "Státní moc bude chtít, aby s ní notáři, advokáti a účetní spolupracovali. Směrnice bude silná páka. Hranice podezřelé transakce je vágní. Osobní data budou méně chráněna."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist