Nemá-li se dlužník ani po rozhodnutí soudu k tomu, aby svůj dluh vyrovnal, nezbude věřiteli než se obrátit na exekutora. Na co se musí připravit, upozorňuje prezident Exekutorské komory České republiky Juraj Podkonický.
HN: Co by si měl věřitel před návštěvou exekutora připravit?
Než věřitel přijde za exekutorem, měl by mít exekuční titul opatřený doložkou právní moci a vykonatelnosti. To znamená rozsudky, platební rozkazy, odsouzené směnky, rozhodčí nálezy, vykonatelná rozhodnutí orgánů státní správy a samosprávy, výměry finančních úřadů, výměry správy sociálního zabezpečení a podobně. V poslední době se v hojné míře objevují i notářské nebo exekutorské zápisy přímo s doložkou vykonatelnosti.
HN: Náklady na exekuci nese dlužník. V praxi je ale běžné, že exekutor vyžaduje od věřitele zálohu na náklady. S jak vysokou částkou by měl počítat?
Výše zálohy vyplývá přímo z exekučního řádu. Pohybuje se na třiceti procentech odměny, zhruba odpovídá 4,5 procentům z celkově vymáhané částky. U velkých vymáhaných částek se však věřitelé nemusejí obávat astronomických výdajů, záleží na dohodě s konkrétním exekutorem. V průměru přitom zálohy nepřesahují padesát tisíc korun, což platí i pro velké částky. Pakliže se ale dělají znalecké posudky, například pro stanovení ceny podniku, je to náklad exekuce, a věřitel s ním musí počítat.
HN: Je nutné vždy zálohu uhradit?
Zákon přímo nenařizuje, že by záloha musela být zaplacena. Zejména u malých exekuovaných částek by záloha činila několik korun či desítek korun. Samotná administrace by pak byla náročnější než samotná záloha. U vyšších vymáhaných částek ale exekutoři zálohu většinou chtějí.
HN: Na některé osoby se však povinnost platit zálohu nevztahuje vůbec...
Ano, pokud někdo splňuje podmínky pro osvobození od soudních poplatků, nelze na něm požadovat jakoukoli zálohu a exekuce se musí provést bezplatně. Jedná se většinou o sociální případy.
HN: Jak mohou takové osoby prokázat, že na osvobození od soudních poplatků mají nárok?
Návrh na exekuci mohou podat buď exekutorovi, nebo soudu. Soud, respektive exekutor, pak posoudí, zda podmínky pro osvobození splňují. Může se stát, že pokud nezaplatí požadovanou sumu, exekutor řízení zastaví. K případné námitce by pak soud zkoumal, zda byly podmínky pro osvobození od soudních poplatků, tedy i od platby zálohy, splněny či nikoliv.
HN: Mohou si věřitelé vybrat exekutora bez ohledu na to, v jakém místě působí, nebo kde má dlužník bydliště?
Teritoriální princip zde neexistuje, na rozdíl třeba od Francie, kde mohou soudní exekutoři působit pouze v konkrétním departementu. U nás funguje systém, který umožňuje oprávněnému vybrat si konkrétního exekutora z kteréhokoliv místa v České republice. Samozřejmě z hlediska nákladů, zejména u těch menších částek, vždycky doporučujeme vybrat si exekutora z toho konkrétního obvodu - podle bydliště či sídla dlužníka. Z hlediska nákladů se skutečně nevyplatí pro vymáhanou částku 10 tisíc korun, když si někdo najme exekutora z Prahy, a řízení probíhá na severní Moravě. Ve chvíli, kdy se nenajde žádný majetek, totiž výjezdy a veškeré další náklady hradí věřitel.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist