Poplatky bank: potíž i v cizině

Nespokojenost s bankovními poplatky panuje, stejně jako v Česku, i v mnoha zemích unie. Stát však do poplatkové politiky bank na rozdíl od Česka žádnými legislativními zákroky nevstupuje. Vyplývá to z ankety Hospodářských novin v několika evropských zemích.
Politici se spíše angažují v dohadování s bankami a spotřebitelskými organizacemi na bázi speciálních pracovních skupin. Například v Belgii kvůli tlaku zákazníků na větší dostupnost bankomatové sítě se banky dohodly, že od příštího roku otevřou privátní bankomaty jednotlivých bankovních domů i ostatním klientům.

Pomáhají hlavně soudy

Častou cestou k nápravě bývají verdikty soudů ve sporech, vyvolaných spotřebitelskými organizacemi. Pokud soudy prokážou, že banka nebo banky nepostupovaly správně, řídí se verdiktem většinou i další peněžní ústavy.
Příkladem může být Rakousko a změna postoje bank k vyhlašování úrokových sazeb po změně základních sazeb centrální banky.
Soud tam nedávno prokázal, že v případě růstu základních sazeb banky zdražovaly půjčky bezprostředně po takovém rozhodnutí centrálních bankéřů, v opačném případě úvěry tak rychle nezlevňovaly.
Některé banky poté kompenzovaly ztráty klientům z ušlého zisku.
Soudní rozhodnutí pomohlo i k odstranění vysokých poplatků za zrušení účtu v Itálii. Vztahuje se na případy, kdy klient z banky odchází z důvodu, že se její služby zhoršily.
"Je to nový verdikt, a proto se projevil v praxi zatím jen v pár případech," říká Gunde Bauhofer z Evropského spotřebitelského centra.

Stát se chce zalíbit

V zahraničí jsou soudní spory pro klienty často přímější cestou s jasným výsledkem než aktivity státu. Ten se může podílet na různých jednáních a tržní prostředí ovlivňovat nepřímo. Často přitom argumentuje tím, že hájí zájmy určité skupiny obyvatel.
Například v Irsku jsou bankovní poplatky v poslední době konzultovány hlavně v souvislosti s tím, že jsou velkou zátěží pro chudší vrstvy. Minulý měsíc se proto na společném setkání zástupci Irské bankovní federace a ministr sociálních a rodinných záležitostí, snažili najít způsob, jak více zpřístupnit bankovní účty nízkopříjmovým skupinám obyvatel.

Kritika dopadá i na poštu

Dopad na nejchudší vrstvy obyvatel vedl britské poslance k tomu, že koncem října kritizovali anglickou poštu kvůli vysokým ziskům ze sítě bankomatů, které provozuje. Poslanci odsoudili zejména růst výše poplatků. Varovali také, že v některých, hlavně chudých oblastech, už brzy lidé nebudou mít možnost vybrat si peníze bezplatně.
Ve zprávě komise parlamentu se uvádí, že lidé by měli mít možnost vybrat si své peníze bezplatně. Zároveň tam zaznělo doporučení, že pošta by měla od "základu přehodnotit" svoji politiku v provozování bankomatů. Tři čtvrtiny z nich už vydají peníze jen za poplatky, ze kterých poště plyne ročně 10 miliónů liber.
V Portugalsku, přestože jsou tam poplatky relativně vysoké, si na ně lidé nestěžují. Je pro ně hlavně důležité, že mají bankomaty dostupné prakticky všude.
Poplatky bank, str. 18 a 19

Evropské "kauzy" bank

Rakousko
Běží soudní vyšetřování bank z podezření z kartelové dohody o poplatcích, ke kterému daly podnět spotřebitelské organizace.
Itálie
Na podnět sdružení spotřebitelů byly soudním rozhodnutím zrušeny některé poplatky za zrušení účtu.
Francie
Na podnět bank založena pracovní skupina, ve které je zastoupen i stát a regulátor trhu. Závěry jednání jsou všeobecně respektovány.
Slovensko
Proti bankám nedávno vystoupila opoziční strana Smer. Požadovala vyšší zdanění jejich zisků.