EU sice kritizuje Kubu, sankce ale odmítá

Ministři zahraničí Evropské unie nepřijali názor české diplomacie, že Kuba nadále porušuje lidská práva, a proto je zapotřebí zachovat vůči ní sankce z června 2003.
Český ministr zahraničí Cyril Svoboda sice vyvolal na jednání unie debatu, ale musel se spokojit s uvolněním vztahů s Kubou. Svobodovi se ale podařilo prosadit některé pasáže usnesení, které nutí unii tlačit na Kubu v otázce lidských práv při každém jednání Evropy s Havanou.
"Bylo to maximum možného," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Cílem nebylo bouchnout do stolu, ale najít řešení." Problémem pro udržení sankcí vůči Kubě byl fakt, že Praha zůstala ve svém tvrdém postoji osamocena. Při formulování tvrdších pasáží v komuniké ale českou stranu podpořil německý ministr zahraničí Joschka Fischer. "Ministr uznává, že otázka Kuby musí zůstat na stole a unie se nesmí tvářit, že to je normální země, s níž je možné mít normální vztahy," uvedl německý nejmenovaný diplomatický zdroj.
Unie tak v komuniké vyzvala kubánské úřady, aby propustily všechny politické vězně, přestaly pronásledovat opozici a upustily od perzekuce zahraničních návštěvníků, jak se to stalo nedávno, kdy Havana deportovala z Kuby, nebo ani nevpustila na své území několik evropských členů národních parlamentů a europoslanců. Byl mezi nimi i český senátor Karel Schwarzenberg.
Unie také zcela ustoupila od plánu, že by se kvůli zlepšení vztahů s Kubou měly omezit styky s disidenty na ambasádách členských zemí v Havaně. Každá země může zvát na své státní svátky koho chce. "Všichni se dovoláváme evropských hodnot, souhlasíme s Chartou OSN a pakty lidských práv. Nemůžeme proto k situaci na Kubě mlčet," řekl Svoboda. Pro českou stranu je největším úspěchem princip reciprocity. Pokud kubánská vláda odmítne vydat vízum evropskému politikovi, jako se to stalo u náměstka českého ministra zahraničí Pavla Svobody, unie jako celek pak nevydá vízum kubánskému politikovi na stejné úrovni. Španělsko, které je na evropské úrovni advokátem kubánských zájmů, s pasáží nesouhlasilo, ale nakonec ustoupilo.
"Je potřeba udržet jasnou linii, která nejde příliš proti politice Washingtonu vůči Kubě. Pokud se unie hlásí k transatlantickému partnerství a chce ukázat, že to myslí vážně s prosazováním demokracie ve světě, nemůže u Kuby zavírat oči," říká europoslankyně Jana Hybášková, která se podílela na nedávné akci europarlamentní pravice, jež chtěla podpořit kubánský disent.