Pilulka RU-486 je protizákonná

V debatě o tzv. farmakologickém potratu poněkud zaniká, že tento způsob umělého ukončení života počatého dítěte nemá žádnou oporu v české legislativě. A to ani v zákoně č. 86/1986 Sb., ani v prováděcí vyhlášce k němu.
Není-li tedy potratová pilulka RU-486 v žádném zákoně explicitně uvedena jako legální prostředek interrupce, naopak by se na její použití vztahovala příslušná ustanovení trestního zákona.
I když chápu, že vůle některých zastánců interrupcí prosadit tento nehumánní preparát v České republice je bezmezná, nepochybně by měli respektovat platné zákonodárství. Také jejich tvrzení, že potrat vyvolaný RU-486 je k ženě šetrnější, je zcela nesprávné.
Zamlčují totiž, že zatímco při operativním potratu není žena při vědomí, při použití potratové pilulky si celý stresující a krvavý zážitek musí při plném vědomí odbýt sama.
Proto si nemyslím, že registrace RU-486 u nás by byla žádoucí, prospěšná nebo možná. Ke stejnému závěru před jedenácti lety nakonec došel i výrobce tohoto preparátu, když o jeho registraci v naší zemi vůbec nepožádal.
Jiří Karas, poslanec Parlamentu České republiky za KDU-ČSL

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist