Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytuje malým a středním podnikům podporu již řadu let. Za tu dobu se změnily podmínky podnikání, banky jsou ochotnější poskytovat tomuto segmentu úvěry a snížily se úrokové sazby. Ladislav Macka, generální ředitel ČMZRB, má na vzniklou situaci vyhraněný názor.
Jak byste charakterizoval současný trend podpory podnikání?
Podpora malého a středního podnikání v oblasti selektivně působících nástrojů postupně zvyšuje důraz na rozvoj infrastruktury nabízející zvýhodněné služby či materiální statky pro podnikatele (podnikatelské inkubátory, zóny, poradenské služby a podobně).
Snížení úrokových sazeb, ale i vzrůstající povědomí o nutnosti zvyšovat efektivnost vynakládání veřejných prostředků na přímé podpory jednotlivých podnikatelských projektů vede k postupné změně ve struktuře nástrojů podpory malých a středních podnikatelů. Tyto změny zřejmě nebudou přijímány zcela bezproblémově. Znamenají postupný přechod od velmi populárních, avšak finančně náročných dotačních podpor snižujících náklady podnikatelů k nástrojům, které řeší různými způsoby jeden z permanentních a přirozených problémů malých a středních podnikatelů. Tím je zabezpečení dostatku finančních prostředků pro realizaci podnikatelských záměrů. Tento problém má jak naprosto začínající podnikatel, tak i firma s víceletou historií, pokud se chystá k rozsáhlejší investici. Rozdíl je pouze ve výši potřebných prostředků a v míře rizika, kterou podstupuje ten, kdo podnikateli poskytuje financování.
Do jakých oblastí, na jaké firmy a na jakou podporu se především soustřeďujete?
Naše banka vidí hlavní pole pro svoji působnost v podobě poskytování záruk a různých typů zvýhodněných úvěrů. Jsou to nástroje s vysokou mírou efektivnosti, směřující k řešení skutečného problému, flexibilní a rychle reagující na potřeby podnikatelů. Jejich pozitivním rysem je maximální snaha o současné zapojení bankovních úvěrů či jiných zdrojů do financování projektů, a taktéž důraz na návratnost prostředků, které jsou poskytovány podnikateli.
Který z vašich programů považujete za nejúspěšnější a proč?
Dlouhodobou stálicí mezi našimi programy je záruční program trvale fungující od roku 1992. Jeho úspěšnost spočívá v tom, že reaguje na "věčný" problém, kterým je snížení rizik pro banky, případně jiné poskytovatele financování pro malé a střední podnikatele. I tento program má samozřejmě svůj vnitřní vývoj. Měnil se typ záručního produktu a řada dalších podmínek programu. Velmi často se tak dělo s využitím zkušeností ze zahraničí. Ve srovnání s řadou dalších aktivit banky jde o program poměrně objemově významný. Například v roce 2004 podpořil přístup k úvěrům ve výši 5,4 miliardy korun, což byl dosud nejvyšší objem podpořených úvěrů za celou dobu fungování programu.
Z hlediska reakce na potřeby rozvoje malého a středního podnikání bych se zmínil o programu bezúročných úvěrů pro naprosto začínající podnikatele, který je známý pro názvem START. Tento program si našel svoje pevné místo v aktivitách banky.
Připravujete ještě pro letošní rok nějaké novinky?
Zavádění novinek v programech v průběhu roku nebývá příliš obvyklé. Většinou jsou směrovány na počátek kalendářního roku. Tak tomu bylo i v letošním roce. Nový program zvýhodněných podřízených úvěrů PROGRES nám umožnil nabídnout výhodné dlouhodobé spolufinancování i pro rozsáhlejší projekty firem střední velikosti.
Výhodou tohoto typu úvěru je, že ho lze považovat po dobu několika let za stabilní zdroj financování firmy, blížící se vlastním prostředkům podnikatele. Obdobný produkt, který poskytujeme v rámci programu KREDIT pro malé podnikatele, zaměstnávající do padesáti zaměstnanců, představuje přibližně čtyřicet procent z celkové hodnoty úvěrů poskytnutých v tomto programu, a to při průměrné velikosti úvěru okolo 3,5 milionu korun.