Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) upravila podmínky programu PROGRES, který má podnikům sloužit jako kompenzace nedostatku vlastního kapitálu při investičních projektech.
Nízká kapitálová vybavenost malých a středních podniků je brzdou jejich rozvoje a znesnadňuje jim přístup k úvěrům na financování podnikatelských projektů. Komerční banky totiž v takových případech většinou požadují finanční spoluúčast podnikatele, a to minimálně do výše 30 procent investice.
Malé a střední podniky v České republice nemají vlastního kapitálu nazbyt, a to jim často brání získat peníze na další rozvoj firmy, nákup strojů a zařízení, případně na rozšíření výrobních či prodejních prostor.
Českomoravská záruční a rozvojová banka proto vytvořila program PROGRES, který by měl firmám nahradit jejich vlastní kapitál formou podřízeného úvěru. Znamená to, že podnik může dostat od Českomoravské záruční a rozvojové banky dlouhodobý úvěr, který mu otevře cestu ke komerčnímu bankovnímu úvěru. Přitom pohledávka z úvěru kterékoli komerční banky je nadřazena úvěru PROGRES. Ten je určen pro podniky do 250 zaměstnanců, což jsou v českých podmínkách středně velké firmy. Mohou získat podřízený úvěr od dvou do 25 milionů korun s pevnou úrokovou sazbou tři procenta. Doba splatnosti byla stanovena na osm let, ale podnik má možnost požádat o odklad splátek na pět let. PROGRES byl původně koncipován jen pro podporu financování investičních projektů ve zpracovatelském průmyslu. Od dubna však Českomoravská záruční a rozvojová banka podmínky rozšířila. Mohou ho využít i firmy podnikající ve stavebnictví, službách, maloobchodu, ubytování a stravování. Nově také není nutné, aby měly tříletou podnikatelskou historii. Zůstává však v platnosti, že podřízený úvěr nesmí přesáhnout padesát procent celkových nákladů na investiční projekt.
Od dubna také Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí výhodnější podmínky programu PROGRES firmám v obcích ve velikosti do pěti tisíc obyvatel. Budou mít pevnou úrokovou sazbu jen jedno procento, splatnost úvěru se jim prodlužuje na deset let s možností odkladu na šest let. Podle generálního ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislava Macky jde o doladění podmínek podle aktuálních zkušeností banky.