Zisky v Evropě porostou víc, než v USA
Ulf Sommer
Období vyhlašování hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí letošního roku v USA startuje s mírnou skepsí. Poprvé po dlouhé době totiž mnohé americké firmy zřejmě budou mít potíže naplnit očekávání analytiků. Jinak je tomu v Evropě: zde řada investičních společností své odhady ohledně zisků velkých koncernů revidovala směrem nahoru. To je pozitivním signálem také pro burzy.
Přestože první americká firma, největší světový výrobce hliníku Alcoa, koncem minulého týdne oznámila rekordní zisk, a překonala tak očekávání expertů, zbytek společností v USA na tom podle odhadů odborníků zřejmě bude hůře. Společnost Thomson Financial, která se opírá o prognózy investičních bank a koncernů, například předpokládá, že se celkově zisky firem kotovaných v indexu S&P 500 v meziročním srovnání zvýšily zhruba o 7,5 procenta. Ještě před třemi měsíci přitom experti počítali s plusem ve výši 8,8 procenta.
Na rychlý nárůst zisku, jako tomu bylo v uplynulých kvartálech, se tudíž investoři spoléhat nemohou. Ještě v prvním čtvrtletí letošního roku firmy z S&P 500 dosáhly plus 13,8 procenta, v posledním kvartále roku minulého to bylo dokonce 19,7 procenta. "Americké firmy stále ještě dosahují slušných zisků, ale již tak dramaticky nerostou," míní John Butters, analytik Thomson Financial v Bostonu.
Nepříliš optimistická nálada analytiků odráží situaci ve společnostech. V USA špatné zprávy v poslední době zvěstovalo hned několik velkých koncernů. Podle Thomson Financial před nečekaně nízkým kvartálním ziskem varovalo 104 z celkových 500 firem v indexu S&P. S nadprůměrným vzestupem naopak počítá jen čtyřicet firem. To je nejhorší poměr od počátku roku 2003, což analytici považují za varovný signál.
Podle Tobiase Levkoviche, hlavního stratéga největší světové banky Citigroup, je na vině především silný dolar, který zdražuje vývozy firem ven a rostoucí cena ropy, která zvyšuje náklady firem a prostřednictvím dražších pohonných hmot snižuje kupní sílu spotřebitelů. Dolar od začátku roku vůči euru posílil o deset procent, ropa zdražila hned o polovinu. "Naše indikátory nasvědčují zpomalující se dynamice růstu zisků," vysvětluje Levkovich ve své aktuální studii.
Někteří pozorovatelé se přitom obávají, že jsou analytici z dlouhodobějšího hlediska stále ještě příliš optimističtí. Investiční stratég Phil Isherwood ze společnosti Dresdner Kleinwort Wasserstein před velkým nadšením varuje. Podle jeho propočtů očekávají analytici pro rok 2006 růst zisků amerických firem v průměru o 11,8 procenta. To je ale podle něj nerealisticky vysoko.
Takové obavy Evropa zatím mít nemusí. Zde experti své odhady na vývoj v celém roce soustavně zvyšují. Na rozdíl od USA ale na starém kontinentu nejsou k mání přesná kvartální čísla, protože mnoho firem neposkytuje detailní údaje. Zatímco ještě počátkem roku počítaly investiční banky s tím, že největších padesát evropských firem kotovaných na burze zisky zvýší o šest procent, nyní své odhady revidovaly již na zisky ve výši dvanácti procent. Vyplývá to z propočtů francouzské společnosti JCF, která se opírá o odhady firem a investičních bank. Důvodem tohoto nárůstu jsou především rychle rostoucí zisky společností obchodujících s ropou a plynem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist