Společností, které se chystají vytěsnit minoritní akcionáře, bude přibývat. Svědčí o tom značný počet zakázek znalců oslovených HN, kteří zpracovávají posudky pro majoritní akcionáře.

Další vlna zakázek
"Evidujeme zvýšený zájem. Podíl zakázek na ohodnocení akcií jako příprava pro squeeze-out je v současné době asi 60 procent," říká Václav Šubrta, jednatel společnosti Proscon. Ta ročně provádí asi stovku znaleckých ocenění, převážně akcií.
Zvýšený zájem o ohodnocení akcií v důsledku možného vytěsnění potvrzuje i znalec Vladimír Smejkal. Podle něj je trh oceňování cyklický. Vždy jednou za několik let probíhá určitá vlna právních úkonů, nyní jsou to nabídky převzetí a squeeze-outy. Od roku 1990 bylo takových vln několik. "Například přeměny společností s ručením omezením na akciové společnosti, vklady společností do jiných společností, následovaly změny formy akcií," vypočítává Smejkal právní změny, které znalcům zajistili více zakázek.
Oceňování akcií je výnosný obchod. Za jedno ohodnocení je možno inkasovat od desítek do stovek tisíc korun. "U extrémně velkých společností může cena přesáhnout milión korun," říká Kateřina Minsterová ze znaleckého ústavu Novota.
V Česku podle Marty Rosové ze společnosti Tacoma, která patří na trhu k nejvýznamnějším, působí až několik stovek znalců, jejichž znalecké oprávnění zahrnuje i oceňování akcií. Asi desítka z nich je významná, shodují se oslovení znalci. Ani ti největší však nemají souhrnné informace o trhu. "Neodhadujeme jeho celkovou výši. Zajímají nás jen největší transakce," říká Vladimír Severa z Ernst & Young, která pro squeeze-out ocenila PPF akcie České pojišťovny a eBanky.
Majoritní akcionáře i znalce tlačí čas. "Předpokládáme, že v období do 3. září budeme ještě zpracovávat ocenění akcií asi čtyř pěti společností pro tyto účely," dodává Minsterová z Novoty, která od začátku července stihla zatím dvě ocenění pro účely vytěsnění.
Začátkem září končí tříměsíční přechodné období, které umožňuje vytěsnit drobné akcionáře i firmám, jež získaly více než devadesátiprocentní podíl kdykoli v minulosti. Pak vytěsnění budou moci provést jen ty podniky, které rozhodující podíl nabudou nově.

Novela novely se opozdí
Squeeze-out je zatím možno provést podle pravidel, která jsou jedna z nejtvrdších v Evropě. Novela, která je má jemně zmírnit, se opozdí. Když ji poslanci před dvěma týdny schválili, tak počítali s tím, že začne platit ve velice krátké době. "Předpokládám, že by to mohlo být už koncem měsíce," říkal například poslanec ODS Vladimír Doležal, který změkčení pod tlakem kritiky nakonec navrhl. Dva měsíce před tím totiž sám squeeze-out do českého právního řádu prosadil.
Nyní ale tyto představy přestávají platit. Horní parlamentní komora, i když se už v minulosti především prostřednictvím senátorů z Klubu otevřené demokracie zasazovala o větší ochranu malých akcionářů, se novelou začne zabývat nejdříve koncem července.
Poté poběží dvoutýdenní lhůta, kterou má před podpisem každé nové legislativní úpravy na rozmyšlenou prezident republiky. Z těchto důvodů je daleko pravděpodobnější, že novela obchodního zákoníku, která by minoritním akcionářům měla dát naději na spravedlivou cenu, začne platit až před koncem prázdnin.

050714-14 ()