Zatímco běžně bývá ropa Brent v Evropě kvůli vysokým dopravním nákladům zhruba o dva dolary levnější než americká lehká ropa WTI, dochází nyní částečně k obrácení tohoto poměru. Důvodem je silná poptávka ze Spojených států na Rotterdamském Spotmarketu.
"USA se svou rostoucí spotřebou ropy zesilují nerovnováhu na trhu," míní odborník na energetiku z essenské univerzity, Dieter Schmitt. Ten ve své studii německé, takzvané downstream ziskovosti, neboli ziskovosti zpracování a distribuce ropy, zjistil, že USA jsou hlavním faktorem, který žene cenu v Rotterdamu nahoru. Vše podle něj naznačuje tomu, že vzhledem ke klesající zásobě ropy na Aljašce a nedostatečné kapacitě tamních rafinérií tato "neustále rostoucí potřeba USA dovážet", bude pokračovat i nadále.
"Mnozí na Američany doplácí," míní Rainer Wiek z společnosti Energie Informationsdienst (EID). USA podle něj i navzdory své velké spotřebě nezvládly v minulosti vytvořit silnou infrastrukturu zásobování a zpracování ropy. To se projevovalo výrazně především letos na jaře, kdy se ceny benzínu zvyšovaly, a to nehledě na vývoj ceny ropy. Důvodem byly nákupy USA, jelikož zde právě začínala "driving season", období, kdy Američané více jezdí auty.
V poslední době přitom došlo k nedostatku a nadprůměrnému zdražení lehkých olejů, které jsou potřebné pro výrobu benzínu a jiných destilátů. Bez brzkého rozšíření kapacity amerických rafinérií, které by posléze měly být schopné zpracovávat i ropu horší kvality, se proto podle Schmitta na trhu nic nezmění.
Sandra Ebnerová, expertka na energetiku u Deka Bank, vidí vývoj podobně. "USA v Rotterdamu hodně nakupují," říká. Dnes jejich dovozy dosahují rekordní výše - kolem jedenácti miliónů barelů denně. Podle Ebnerové by ale vyrovnávání ceny Brentu a WTI mohlo mít i jiné důvody. Na rozdíl od minulosti se totiž dnes na ropné trhy dostává mnoho peněz i prostřednictvím zvláštních investičních produktů, jako jsou například certifikáty. "Finanční investoři tento zvrat poměrů využívají," tvrdí.
Jak moc mohou spekulace cenami zahýbat, bylo vidět před včerejším zveřejněním pravidelné týdenní zprávy o stavech zásob v USA. Ještě v úterý večer se cena ropy Brent pohybovala na rekordní úrovni 68,30 dolaru za barel. Včera pak klesla na 65 dolarů.
Ceny nahoru žene především strach z nedostatku. Expert Wiek sice míní, že nabídka ropy dosud ještě převyšuje poptávku, "stále větší roli ale hrají geopolitické faktory". Hans W. Schiffer ze společnosti RWE Power proto varuje před možnými poruchami. Právě rafinérie v USA, které pracují na plno, v minulosti měly několik výpadků, potíže způsobily také hurikány v Mexickém zálivu. Pokud by nyní ještě eskaloval spor s Íránem, pak by obava z nedostatku ropy cenu mohla hnát ještě výše. Je totiž možné, že Teherán sníží vývozy, aby tak "zatlačil" na obzvláště závislé regiony, jako je Asie a Evropa.
"Pokud na Středním východě dojde k potížím s dodávkami, pak cena půjde nahoru," míní Schiffer. Také špičkoví manažeři světových ropných koncernů se na situaci dívají spíše skepticky. Neustále snižující se nabídky se obává především David O'Reilly, šéf Chevron-Texaco.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist