Akciový index PX 50 se v úterý dostal na novou rekordní hodnotu 1296,3 bodu. Od začátku roku tak posílil již o 25,6 procenta. Zajímavější je ovšem vývoj akcií v třetím čtvrtletí, kdy index dosud posílil o 7,1 procenta.
"Oproti jiným rokům je takový růst během července a srpna nezvyklý," tvrdí Miroslav Gajdoš, makléř Böhm & partner. "Akciové trhy ale posilují celosvětově a z dosavadního vývoje se zdá, jakoby již od ledna byla sezónnost o několik měsíců posunuta. Dlouho očekávaná pravidelná korekce by proto mohla přijít na přelomu srpna a září," dodává.
Gajdoš si myslí, že pokud nedojde k opětovnému vybírání zisků ve středoevropském regionu zahraničními investory, tak by pokles neměl být příliš silný. "K větším výprodejům by mohlo dojít při celosvětovém poklesu akcií z důvodu dalšího nárůstu cen ropy nebo při výraznějším posílení dolaru v reakci na zvyšování úrokových sazeb v USA. Očekávání korekce ovšem nemění dlouhodobě pozitivní náhled na český akciový trh," konstatuje Gajdoš.
Z titulů SPAD se nejvíce daří Unipetrolu, jenž se po výborných pololetních výsledcích a v očekávání mimořádné valné hromady 6. září přiblížil 180 korunám. Podle Gajdoše vstupují do hry spekulace o schválení či neschválení navrhované nové odkupní ceny (135 korun). "To by mohlo pro majoritního vlastníka, PKN Orlen, znamenat nemožnost hlasovat o navrhovaných změnách stanov a o složení dozorčí rady. Spolu s informacemi o vyšetřování privatizace Unipetrolu v Polsku a silné poptávce ze strany minimálně dvou velkých kupců se vytvořila explozívní směs, která může titul v souladu s jeho skutečným potenciálem dostat v brzké době nad 200 korun," soudí makléř.
Dle Gajdošova názoru je případný pokles limitován hranicí 160 korun, kam by se trh mohl krátkodobě dostat po schválení navrhované odkupní ceny. "Vzhledem k současným vysokým cenám jednotlivých titulů doporučuji nákupy časovat na jejich korekci. Výhodné by v takovém případě byly akcie bankovních titulů, Zentivy a ČEZ," uzavírá Gajdoš.
Podle Martina Pátka, finančního analytika eBanky, bude zajímavá reakce České národní banky na případné posílení české měny pod 29 korun za euro. "Dle mého názoru by centrální bankéři při rozhodování o případném pohybu úrokových sazeb měli reagovat na poptávkové inflační tlaky a neměli by se nechat vyprovokovat spekulativním posilováním koruny," říká Pátek.
Zároveň ale připouští, že případné dlouhodobé posílení české měny by mělo příznivý vliv na vývoj cenové hladiny a k zesílení tlaku na případný další mírný pokles úrokových sazeb.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů