Citibank tak zatím opustila původní záměr nabídnout svou vlastní hypotéku. Ten přitom poprvé veřejně oznámila již před třemi lety.
Zástupci obou peněžních domů zatím příliš nechtějí o připravované spolupráci hovořit. "Od poloviny září chystáme spoustu novinek, budeme o nich ale informovat, až to bude aktuální," uvedla Jana Hezinová z Hypoteční banky ze skupiny ČSOB. Informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila mluvčí Citibank Markéta Dvořáčková.
Citibank může hypoteční půjčky nabídnout klientům prostřednictvím osmi poboček a široké sítě obchodních zástupců. Vyjma Prahy má banka pobočky v Brně, Pardubicích, Ostravě, Plzni a Liberci.
Banky chtějí další klienty
Prodej ve spolupráci se Citibank může podle znalců ČSOB pomoci k většímu rozhýbání hypotečních obchodů, ve kterých ji v posledních letech předběhla jednička na trhu, Česká spořitelna.
Snaha největší tuzemské banky získat vyšší výnosy z úvěrů na bydlení tím ale nekončí. Podle zdrojů ze skupiny ČSOB, které si nepřály být jmenovány, banka chce začít s nabídkou hypoték také na poštách. Připravovaný projekt počítá s tím, že hypoteční půjčky si budou klienti sjednávat i na specializovaných místech Poštovní spořitelny, které však nebudou na všech zhruba tří tisících poštovních pobočkách. Se zahájením nové nabídky počítá ČSOB začátkem příštího roku.
Boj o klienta na hypotečním trhu tím ještě přitvrdí. Podle hospodářských výsledků největších peněžních domů za první pololetí zůstávají hypotéky nejrychleji rostoucími půjčkami v celém jejich úvěrovém portfoliu. Například v České spořitelně jejich meziroční růst dosáhl 52 procent, v Komerční bance 40 procent - stejně jako ve skupině ČSOB. Na hypotéky lákají banky výhodnějšími podmínkami než kdykoli v minulosti.
Zatímco v červnu podle údajů centrální banky dosáhla průměrná úroková sazba u hypoték s fixací jeden rok až pět let 4,1 procenta, ještě začátkem letošního roku byla kolem pěti procent. Mnohé peněžní domy také snížily poplatky za vyřízení hypotéky a jsou ochotné smlouvu uzavřít ještě před koupí nemovitosti.
Soutěž bank o nové klienty zesílí i proto, že očekávaný růst úroků bude pro někoho důvodem k rychlejšímu rozhodnutí o koupi nemovitosti. Česká spořitelna už nedávno zvýšila některé sazby hypoték až o 0,3 procentního bodu, ostatní banky ji zatím nenásledovaly, i když někteří ekonomové nevylučují, že k tomu přistoupí.
Ke konci června bylo v Česku poskytnuto téměř 166 tisíc hypotečních úvěrů v celkovém objemu 270 miliard korun. Hypoteční půjčky zatím v tuzemsku nabízelo jedenáct bankovních domů.
Zájem o hypotéky podporuje i snaha lidí pořídit si vlastní bydlení ještě za současné pětiprocentní sazby DPH na stavební práce, která je s Evropskou komisí vyjednána do konce roku 2007, a pokud se tuto výjimku nepodaří prodloužit, cena nemovitostí by šla nahoru. Kromě dlouhodobých výrazných příjmů na poplatcích v nich peněžní domy získají i potenciální klienty pro své další služby.
Česko zaostává za unií
Ačkoli počet poskytnutých hypoték v posledních letech prudce roste, tuzemský trh je stále nenasycený. Banky tak mohou do budoucna počítat s dalším masívním nárůstem klientů.
Zatímco na konci loňského roku činil podíl hypoték na hrubém domácím produktu sedm a půl procenta, v zemích západní Evropy se pohybuje od čtyřiceti procent výš. Například ve Velké Británii je to přes sedmdesát procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist