Obchodovat s akciemi na burze je ošemetné. Ve zlomku vteřiny je možné získat jmění, ze kterého se budou radovat ještě vaši dědici, zároveň ale také přijít doslova o poslední košili. Opravdový makléř nesmí nikdy vypadnout z role, musí neustále sledovat pohyby kursů a vyhodnocovat možnosti své a dostupného kapitálu, obchodní trendy, ale také mít povědomí o okolnostech, které mo-hou nepřímo situaci ovlivnit. Na opravdové burze jde o vše.
Na internetu je v provozu řada burzovních simulací různého zaměření. Všechny mají společné to, že jejich prostřednictvím je možné nakupovat a prodávat virtuální akcie a platit za to neméně virtuálními penězi. Nehrozí tedy, že byste prodělali horentní sumy a v důsledku toho ztratili pevnou půdu pod nohama. Zároveň ale nezbohatnete - i když to nemusí být úplně pravda.
Některé virtuální burzy totiž svým hráčům rozdělují peněžní či materiální výhry, obvykle tak oceňují nejlepší výsledky za určité období či konkrétní duely mezi špičkovými uživateli a jejich vyzývateli. Snaha a stoprocentní zápal proto mohou přinést určité zisky, i když pro mnoho zájemců může být výhrou i pochopení detailních fines kapitálových obchodů s akciemi, dluhopisy, komoditami či měnami. Trenažér pro budoucí ekonomy? I tak by se to dalo nazvat.


Velká hra
Na západ od našich hranic jsou často internetové burzovní simulace přímo využívány jako učební pomůcka pro studenty - a nemusí jít jen o čistě ekonomicky zaměřené, protože získat povědomí o finančních tocích a zákulisí velkého obchodu by mělo patřit k obecnému rozhledu.
Přesně tak funguje populární Stock Track (www.stocktrak.com), který se detailním a ze zásady zcela věrným burzovním simulacím věnuje již od počátku devadesátých let. Celý projekt je sice zaměřen na studenty a jejich učitele, avšak používat jej může kdokoli - ovšem za poplatek 10 USD za měsíc, případně 20 USD na tři měsíce.
Podobný systém určený primárně pro výukové využití se jmenuje The Great Game, najdete jej na www.thegreatgame.com. Jeho prostřednictvím se tentokrát stanete virtuálním makléřem investujícím v londýnském City, tedy na burze London Stock Exchange. Neplatí se zde žádný poplatek, na startu získáte vstupní kapitál 50 000 liber a záleží jen na vás, zda a jak jej rozmnožíte. Vzhledem k tomu, že jde o evropskou burzu, obchody se realizují nejvíce během dne, zatímco pokud budete využívat simulací zámořských burz, tam se mohou nejzajímavější obchody, které vás mohou inspirovat a na jejichž vlně se můžete svézt, odehrávat v našich nočních hodinách. Tyto burzy respektují otvírací hodiny "kamenných" burz a simulace se tak stávají naprosto věrnými.
Platí to také o vynikající a bezplatně dostupné simulaci Virtual StockExchange, kterou najdete na game.marketwatch.com. Za projektem stojí americká televizní stanice CBS a v současnosti lze jejím prostřednictvím simulovat obchody s tituly z burz NYSE (New York Stock Exchange), NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations), AMEX (American Stock Exchange) a dalších. Vstupní kapitál je 1 milión dolarů (plus možnost miliónové půjčky), což se sice může jevit jako velká částka, ovšem při kličkování mezi kursy, seznamování se s burzovními zvyklostmi a vytváření vlastního portfolia rozhodně nejde o nijak přemrštěnou sumu, která se bude rozmnožovat jen velmi pomalu. Pokud v sobě ovšem neobjevíte nečekané dispozice a nestanete se virtuálním finančním guru.
Od virtuálních peněz je už jen krůček k reálným. Pionýrem v oblasti virtuálního vydělávání skutečných peněz byl projekt War Trade, jehož prostřednictvím bylo možno investovat skutečné peníze do akcií fiktivních společností. Otevření účtu za 25 USD, za každý další vložený 100 WTD (WarTrade Dollars). Vydělaný virtuální peníz šlo kdykoli vyměnit za skutečné bankovky, dokonce bez poplatků - ovšem v současnosti už projekt zavřel své brány.


Akcie stříbrného plátna
Nikoli, stříbrné plátno není komoditou, jejíž cenové posuny byste byli nuceni sledovat a reagovat na ně nákupem či naopak rychlým prodejem. Zato výrobky nesoucí značku Made In Hollywood už plně obchodovatelné jsou, respektive zajímavé obchody se točí kolem akcií filmových titulů, herců nebo režisérů. Dnes již legendárním simulátorem denní řehole filmového magnáta je HSX, Hollywood Stock Exchange, který najdete na www.hsx.com. Funguje již bezmála 10 let, má milióny uživatelů.
Pokud jsou vám burzovní obchody ve své podstatě cizí, možná byste mohli vyzkoušet právě filmovou variantu. Její pochopení je o něco jednodušší a obchodované položky zřejmější. Vsadit - respektive investovat, jde o burzu a nikoli sázkovou kancelář, i když obojí často velmi splývá - můžete mimo jiné na své oblíbené herce nebo na filmy. Není to ale zdaleka tak triviální, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože se zde pracuje s reálnými tituly, reálnými tržbami a vše probíhá v maximálně možné míře tak, aby to odpovídalo realitě.
Na rozdíl od běžných zvyklostí tu ovšem lze investovat i do předpokládaného propadu akcií či odhadu tržeb za premiérový víkend v amerických kinech, což HSX přibližuje více ke hře. V reálném světě zakázaný takzvaný insider trading, tedy obchodování založené na běžně nedostupných informacích, je zde povolen a doporučován. I když jen stěží je možné získat exkluzivní zákulisní údaje s potenciálem pohnout cenou akcií, okolo HSX (a řady dalších tematicky úzce propojených webů) se sdružuje obrovská komunita uživatelů, která neustále diskutuje, a zajímavé tipy lze právě tady vystopovat.
Poplatky nejsou žádné, vstupní bonus dva milióny hollywoodských dolarů, sofistikované rozhraní, nechybí nekompromisní boj o správnou investici probíhající 24 hodin denně. Pohříchu větší zábava než při sledování některých filmů přímo v kině. Mimochodem, v roce 2002 byl ve Velké Británii vyzkoušen omezený systém HSX, kde se skutečně obchodovalo reálnými penězi.
Pokud ale chcete burzu definitivně postavit na hlavu, zahrajte si PolitiStock (www.politistock.com), kde budete moci spekulovat s akciemi vrcholných amerických politiků. A jak je uvedeno v záhlaví tohoto projektu, v běžné praxi zapovězené podvody typu obchodování na základě neveřejných informací, praní špinavých peněz nebo dokonce přímé podvody jsou povoleny pro každého. Vstup naopak není doporučován nikomu s dobrou vírou ve fungování demokracie.

Autor je spolupracovníkem redakce

050823-SV-05-1 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist