Index PX-50 včera poprvé v historii překonal hranici 1380 bodů. Pražská burza potom sice mírně oslabila, ale přesto byla včerejší uzavírací hodnota vyšší než ta středeční. Každým dnem tak na burze díky pokračujícímu přílivu peněz do regionu padají nové rekordy.
"V momentě, kdy se zdálo, že přijde očekávaná korekce, dodal další růstový impuls celému trhu Morgan Stanley se svým nákupním doporučením na ČEZ," říká k tomu Pavel Hadroušek, analytik burzovní společnosti Fio.
Akcie ČEZ zaznamenaly včera nejprve další maxima a následný pokles s vybíráním zisků. Už od začátku se titul aktivně obchodoval a výrazný příliv nákupních objednávek ho vynesl až na rekordních 685 korun, tedy o dalších 8,1 procenta výše oproti včerejšku.
"Pozitivní sentiment tak působí i na tituly jako Philip Morris, který přinesl horší než očekávané výsledky," komentuje růst české burzy Hadroušek. Celkový trend na burze pomáhá držet akcie Zentivy nad 930 korunami. "Děje se tak přesto, že se blíží konec lock up období, kdy vlastníci nemohli prodávat svoje podíly," konstatuje analytik.
Probudila se také Komerční banka, která byla řadu dní pod prodejním tlakem, i když včera opět ustoupila z pozic a obchodovala se kolem 3330 korun. Český Telecom stagnoval.
V souvislosti s vyřazením emise akcií Česká pojišťovna (ISIN CZ0008002755) z obchodování byl včera zrušen výpočet oborového indexu BI15 - peněžnictví, z důvodu nedostatečného počtu bazických emisí.
Polský koncern PKN Orlen ve středu v Obchodním věstníku zveřejnil nabídku odkupu akcií minoritních akcionářů tří firem z petrochemického holdingu Unipetrol. Oznámení o odkupu dnes zveřejňují také HN. Tím Orlen opět nabyl hlasovací práva v Unipetrolu.
Komise pro cenné papíry schválila nabídku na odkup akcií minoritních akcionářů společností Unipetrol, Spolana a Paramo v pátek minulý týden. Stalo se tak poté, co PKN Orlen zvýšila cenu nabízenou u povinného výkupu akcií holdingu Unipetrol ze 135 na 139 korun. Ceny za akcie společností Paramo a Spolana dosahují ceny 978, respektive 155 korun.
Podle Hadrouška je český trh celkově technicky překoupen a většina titulů je na hodnotách, které nelze považovat za levné. V současné době proto nákup českých akcií nedoporučuje.
Makroekonomické údaje publikované v úterý v USA výrazně pomohly cenám amerických dluhopisů. "Protože jakýkoli významnější pohyb amerických dluhopisů ovlivní dění ve zbytku finančního světa, také výnosy eurových a českých dluhopisů zamířily dolů," vysvětluje Pavel Kohout, ekonom z PPF.
Aleš Vávra z J&T Banky analyzuje situaci na zahraničních trzích. "Americké ekonomika vykazuje stabilní růst, což v anualizované podobě znamená růst o 3,3 procenta," říká. Otazník však podle Vávrova názoru visí nad vývojem cenové hladiny. "Při aktuálních rekordních hodnotách cen ropy je jen otázkou času, kdy drahá ropa nakazí americkou ekonomiku inflací," myslí si.
Zpracováno na základě exkluzivního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů
Související