Investory lákají měny střední Evropy

Většině středoevropských měn se včera na devizových trzích dařilo. Posilovaly vůči dolaru i euru. Nejlépe se vedlo české koruně, která se přiblížila na dohled k historickému rekordu. Od této hranice byla vzdálena pouhých jedenáct haléřů, když vůči euru posílila na 29,03 koruny. K americkému dolaru vzrostla na 23,10 koruny za dolar.
Polský zlotý posílil minulý týden o 2,5 procenta poté, co centrální banka snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Podle odborníků má polská měna stále růstový potenciál, a to díky spekulacím, že rozhodnutí centrální banky snížit úrokovou míru bude mít dopad na poptávku po vládních dluhopisech. Zlotý tak může brzy prolomit své maximum z letošního března, kdy se jedno euro prodávalo za 3,88 zlotého.
"Úrokové míry jsou v Polsku stále druhé nejvyšší ze zemí Evropské Unie," říká Tania Kotsosová z RBC Kapital Markets. " Výnosy z dluhopisů budou dále přitahovat zahraniční společnosti. Lidé nakupují zlotý, protože chtějí investovat do obligací," dodává.
Zahraniční investoři nakoupili letos v červnu 24 procent vládních dluhopisů denominovaných ve zlotém, což je nevětší množství za posledních pět let.
Vůči euru včera polská měna posílila až na 3,93 zlotého. Dolar šel pořídit za 3,13.
Pod vlivem posilování měn v regionu rostla i slovenská koruna, která si polepšila ze zahajovacích 38,42 za euro až na více než pětiměsíční maximum 38,14 koruny za euro. Měna následně část zisků neudržela a v závěru obchodování stála 38,22 koruny za euro. O slovenskou korunu jeví zájem především londýnské banky.
"Pokud budou okolní trhy nadále posilovat, je prostor i na další zpevňování slovenské koruny," komentuje Juraj Mitošinka z OTP Banky. "V případě, že by se menšinové vládě nedařilo prosazovat v parlamentu zákony a pokračovat v reformách, mělo by to nepříznivý vliv i na měnu," myslí si Mitošinka. Slovenská koruna si při včerejším obchodování polepšila i vůči americkému dolaru. Z pátečního závěru 30,715 se posunula až na 30,54 koruny za jeden dolar.
Jedinou měnou, která včera stagnovala, byl forint. Jeho kurs se pohyboval okolo 243,7 za euro. Maďarská měna je tak o 13,7 procenta silnější oproti pevnému kursu, který je stanoven centrální bankou na 282,36 za euro.