Čtrnáct let dlouhý spor doputoval do Štrasburku
Vše začalo v době, kdy ještě existovalo Československo. V dubnu 1991 podal bývalý učitel na brněnské fakultě architektury a předseda fakultní organizace KSČ Jan Snášel žalobu na tři studenty. Požadoval omluvu za to, že mu v průběhu listopadové revoluce v roce 1989 vyjádřili nedůvěru a přidali k tomu hodnocení, že je arogantní, demagogický a kariéristický.
Jedna věta tak odstartovala čtrnáctiletý soudní spor. Kauza, kterou už měly na stole všechny soudní instance v Česku, doputovala nyní k Evropskému soud pro lidská práva ve Štrasburku.
"Už máme číslo jednací, žaloba je kvůli délce procesu. Soudy v Česku nejsou schopny rozhodnout spor o jednu větu. A nyní už zase čekáme několik měsíců na další rozhodnutí českých soudů o odvolání," říká právník bývalých studentů Jaroslav Brož. Na zdlouhavost soudních procedur si v minulém roce po jednom z jednání stěžoval také i druhý účastník sporu Jan Snášel.
První rozhodnutí soudu přitom padlo už v roce 1992, kdy soud Snášelovu žalobu zamítl. Po odvolání ale další soudy v letech 1999, 2002 a 2004 rozhodly o tom, že se bývalí studenti mají Snášelovi omluvit. Jenže proti tomu se zase odvolala trojice architektů a spis poté přezkoumaly i Nejvyšší a Ústavní soud. Nyní je případ v podstatě znovu na začátku, řeší se další odvolání.
Štrasburský tribunál si už k tomuto případu vyžádal také stanovisko české vlády. Ta ale nevidí pochybení na straně tuzemských soudů.
"Soudy se po celou dobu řízení snažily oběma stranám vyjít vstříc a poskytnout jim maximálně možný prostor k obhajobě svých pozic. Považovat takovýto postup národních orgánů za porušení práv stěžovatelů a volat je za to k odpovědnosti, je podle vlády zcela absurdní," uvedla ve svém stanovisku vláda s tím, že zdlouhavost jednání nezavinilo chování soudů.
"Vláda je přesvědčena, že soudy postupovaly ve věci plynule," píše se v oficiálním stanovisku. Kabinet ale připustil, že jde o mimořádně komplikovaný případ.
S tím ale bývalí studenti a ani jejich právník nesouhlasí. "Spor není komplikovaný, vždyť jde opravdu o posouzení jedné věty," oponuje Brož.
Za bývalé studenty se už několikrát postavili zástupci vysokých škol. Zdeněk Hirnšál, Martin Laštovička a Jiří Slezák za svůj postoj dostali Opletalovu cenu od studentského akademického senátu Karlovy univerzity a ocenění rektora brněnské techniky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist