Český akciový trh zaznamenal včera v ranních hodinách nejdříve strmý pokles, potom se ale sestupný trend zastavil a odpoledne už pražská burza jenom posilovala. Index PX 50 se tak z otevírací hodnoty 1353,9 bodu rychle propadl na své včerejší minimum 1345,8 bodu. Burza ztratila 0,6 procenta během půl hodiny.
"Počáteční vývoj na českém trhu byl ovlivněn především prodejními příkazy z minulého dne," komentuje situaci Tomáš Gatěk, odborník na české akcie z Patria Finance. "Prodeje však nebyly podpořeny negativními zprávami, a proto začali mít postupně navrch kupci," dodává.
Nakupovaly se hlavně akcie Philip Morris, CME a ČEZ. Situaci pomáhalo i zmírnění poklesu u akcií bank. Hlavní index PX 50 nakonec vykázal růst o 1,02 procenta na 1367,7 bodu, užší index PX-D získal 1,04 procenta na 3454,5 bodu.
Pražská burza však celý tento týden spíše ztrácela. "Po excelentním vývoji zákonitě dochází k dlouho očekávané korekci," konstatuje Dušan Jalový, obchodník z HVB Bank.
Otázkou však podle Jalového nadále zůstává, zda se jedná o propad krátkodobý a akcie se vydají opět směrem nahoru, či zda se burza ponoří do výraznější korekce. "Masívní příliv finanční prostředků především od zahraničních investorů by dával tušit, že jde pouze o krátkodobý pokles," myslí si Jalový. "Naopak delší korekci signalizují neuvěřitelně vysoké ceny některých akcií," tvrdí.
Jalový by se osobně přiklonil na stranu realizace zisku a vyčkal s nákupy na začátek října.
Za pozornost stojí blížící se konec povinného odkupu akcií Českého Telecomu a následná reakce investorů. "Velmi důležité bude, kolik se podaří Telefónice vykoupit akcií a jestli zůstane Český Telecom na burze," uvažuje Jalový. Obchodník si také myslí, že právě toto bude nejsledovanější záležitost září. "Investoři by měli zůstat ostražití u Zentivy, Philip Morris a opatrně s velmi volatilními akciemi ČEZ," uzavírá.
Elektrárenský ČEZ včera zpevnil o 2,1 procenta na 647,8 koruny. Plánovaný prodej šestapadesátiprocentního podílu v Severočeských dolech za údajných devět miliard korun do rukou ČEZ by byl podle obchodníků pro elektrárenský podnik výhodný. "Pokud by se informace potvrdila jako správná a stát by nabídku ČEZ akceptoval, považovali bychom akvizici za pozitivní," uvedla Patria Finance. "Cena vyšší než deset miliard korun by podle mého názoru překročila parametry návratnosti požadované ČEZ," doplnil Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT. ČEZ nyní vlastní v dolech téměř 37 procent akcií.
Světové trhy se po šoku z následků hurikánu Katrina začaly v posledních dnech vzpamatovávat, když ceny benzínu klesají díky rychlé obnově zpracovatelských zařízení. "Rychlost obnovy ropných zařízení v Mexickém zálivu ale bude kritickým faktorem vývoje i nadále a další růsty cen benzínu a ropy nelze vyloučit," míní Petr Bártek ze společnosti Cyrrus. "Skutečný dopad současné ropné krize na výkonnost firem i hospodářství se projeví až v průběhu následujících dvou měsíců," uzavřel.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

HN20050909_1.jpg

Odhady expertů