Pražská burza včera zaznamenala strmý růst. Index PX 50 poprvé v historii prolomil hranici 1400 bodů, ani tam se ale nezastavil a zpevnil o 1,76 procenta až na 1414,7 bodu, což byl nejvyšší závěr za 12 let obchodování. Podobně prudký růst vykázal i užší index PX-D.
Dařilo se především akciím Zentivy, ty reagovaly na akvizici rumunského výrobce generik Sicomed. Na pražské burze zpevnily o 6,12 procenta na 1049 korun při vysoce nadprůměrných obchodech za takřka 663 miliónů korun. Zentiva podepsala smlouvu o koupi předního rumunského výrobce generických léčiv Sicomed za 102 milióny dolarů. Počítá ale se získáním celé společnosti, což by ji přišlo na zhruba 4,8 miliardy korun.
Z dalších emisí pokračovaly ve vylepšování rekordu cenné papíry petrochemického Unipetrolu, které se posunuly výše o 6,52 procenta na 235,3 koruny.
Ivan Kolovecký, makléř z A&CE Global Finance si myslí, že na trh brzy přijde korekce. "Kursy všech spadových titulů jsou na velmi vysokých hodnotách, proto nelze v současné době nákup českých akcií doporučit," uvedl Kolovecký.
Výjimkou by podle něj mohly být akcie Českého Telecomu, kde příští týden končí povinná nabídka převzetí od španělské Telefóniky.
"Emise obdržela v posledních dnech několik nových investičních doporučení (Komerční banka stanovila cílovou cenu akcií na 512 korun, Morgan Stanley na 485 korun). Skupina Českého Telecomu generuje vysoké volné hotovostní toky, při velmi nízkém zadlužení," hodnotí situaci kolem Telecomu Kolovecký. "Volné zdroje mohou být vypláceny akcionářům ve formě zajímavých dividend nebo mohou být při současném zvýšení dluhu použity na akvizice nebo na zpětný odkup akcií," dodal makléř.
Na zahraničních trzích nelze v posledních dnech pozorovat větší aktivitu a investoři se řídí hlavně rozkolísanou cenou ropy.
"Investoři se podobně jako v srpnu příliš nehrnou do otevírání nových pozic před měnovým zasedáním Fedu chystaném na 20. září, a proto krátkodobé burzovní růsty často střídají korekce," vysvětluje chování trhů Patrik Müller, analytik ze společnosti Böhm & partner.
Podle Müllera není trh tentokrát zajedno, jak se Fed zachová. Zda bude pokračovat v dosavadní politice pozvolného utahování měnové politiky nebo zda tuto politiku přehodnotí a sérii zvyšování úrokových sazeb přeruší.
Růst dluhopisových výnosů v eurozóně měl mírně nepříznivý vliv na domácí obligace. "Příznivou zprávou bylo naopak zveřejnění makroekonomických dat, která byla vnímána velmi pozitivně," říká Martin Pecka, senior portfolio manažer z ČP INVEST.
"Vzhledem k uvedeným makročíslům by domácí měna měla zůstat silná a tak ČNB nemusí na růst inflace pod vlivem cen pohonných hmot a cenových deregulací reagovat zvyšováním svých úroků," tvrdí Pecka. "Zmíněné faktory tak vytvářejí převážně pozitivní prostředí pro další vývoj korunových dluhopisů," uzavřel.

Zpracováno na základě exkluzívních informací společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů