Pražský akciový trh prošel včera v dopoledních hodinách výraznou korekcí. Index PX 50 však poté zamířil opět vzhůru a vyšplhal se téměř k 1458 bodům. Burza nakonec oproti úterý celkově mírně oslabila. Index PX 50 klesl o 0,04 procenta na 1451 bodů, užší index PX-D ztratil 0,05 procenta.
Dopolední pokles byl způsoben vybíráním zisků, které nejvíce postihlo Zentivu a Orco. K obratu klesajícího trendu přispěl především Český Telecom, který přitahoval zájem kupců kvůli avizovanému zachování statutu veřejné obchodovatelnosti. Telecom posílil o 1,8 procenta, jeho akcie se prodávaly za 492,7 korun za kus.
Dalším tahounem burzy se stala Erste Bank. Několikadenní prodejní tlak ve Vídni včera ustal. Bance pomohla zřejmě i doporučení na nákup akcií Reiffaisen, která je v některých aspektech podobná jako Erste. Titul se nakonec vyšplhal na 1300 korun za kus.
Akciové indexy se tak drží na rekordních hodnotách a dlouho vyhlížená výraznější korekce středoevropských trhů zatím nepřichází.
"Růst z letních měsíců je zapříčiněn hlavně sérií nákupních doporučení, která v poslední době renomované zahraniční společnosti vydaly jak na české akcie, tak na celý region," komentuje situaci Miroslav Gajdoš, makléř z Böhm & partner.
Tento vývoj však Gajdoše znepokojuje. "Čím později dojde ke korekci tohoto bouřlivého růstu, tím bude oslabení výraznější," myslí si makléř. Katalyzátorem možného vybírání zisků by podle Gajdoše mohla být například politická nejistota v regionu.
Makléř proto v současnosti navrhuje nakupovat české akcie velmi opatrně. Zajímavým titulem je po informaci o nestažení z trhu Český Telecom, kde se mimo pozvolného růstu dají v budoucnu očekávat i zajímavé dividendy.
Po zprávách o úspěšné akvizici rumunského Sicomedu vidí Gajdoš pozitivně také budoucnost Zentivy. "Z bankovních titulů se mu jeví Erste Bank oproti Komerční bance jako podhodnocenější titul s vyšším potenciálem vzhledem k větší angažovanosti ve středoevropském regionu," dodal Gajdoš.
Akciové trhy Evropské unie a Japonska dále posilují, podpořené růstem zisků tamních firem, oživením ekonomik a absencí zvyšování úrokových sazeb. V zámoří však trhy v průměru již dva měsíce stagnují.
"Pozitivní a negativní faktory jsou v rovnováze. Rozdílný je ale vývoj v jednotlivých sektorech," tvrdí Daniel Kukačka, senior portfolio manažer z ČP INVEST. " Posilují sektory spojené s cenami komodit a energií a klesají ty citlivé na růst úrokových měr na spotřebitelskou poptávku," dodal.
Americký Fed je podle guvernéra Allana Greenspana odhodlán pokračovat ve zvyšování úroků. "To se promítlo do světových cen dluhopisů a růstu výnosových křivek," uvedl Pavel Kohout z PPF. "Výnosy amerických federálních dluhopisů zůstávají několik let na velmi nízké úrovni. Desetiletý dluhopis osciluje již tři roky kolem výnosu 4,2 procenta a nijak viditelně na nárůst výnosové křivky nereaguje," uzavřel.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů