Podle průzkumu Eurobarometru z letošního jara je proti vstupu Turecka do EU celkem 52 procent obyvatel EU.

Rakousko

Proti je 75 až 85 procent obyvatel, jednotný konsenzus panuje mezi socialisty a konzervativci, hlavním důvodem jsou obavy o pracovní trh a konzervatismus společnosti.

Francie

V referendu o euroústavě hlasovalo 55 procent obyvatel proti, což se vykládá jako vítězství odpůrců Turecka. Pro je v průzkumech jen kolem dvaceti procent Francouzů.

Kypr

Proti členství, dokud Ankara neuzná řeckou část ostrova jako stát. Ve včerejších rozhovorech ale Kypr poněkud otočil, aby Turci nezablokovali členství Kypru v NATO.

Řecko

Politici ze země tradičních nepřátel Turků tvrdí, že je lépe mít Turecko uvnitř klubu než vně, proto se stali zastánci tureckého členství. Vstup podporuje jen 25 procent obyvatel.

Německo

Odstupující středolevicová vláda byla pro, konzervativci prosazují privilegované partnerství. V zemi, kde žije 2,5 miliónu tureckých přistěhovalců, jsou proti tureckému členství tři čtvrtiny voličů.

Británie

Politici i obyvatelé předsedající země EU patří mezi silné zastánce tureckého členství.

Polsko

Polští politici tvrdí, že vstup Turecka posílí proamerické síly v EU, proto členství podporují. V průzkumech se pro vyslovilo 54 až 76 procent obyvatel největší nové členské země.

Španělsko

Proti je 33 procent obyvatel, po negativních referendech ve Francii a Nizozemsku letos na jaře španělská vláda navrhovala odložit začátek rozhovorů s Tureckem na vhodnější dobu.

Itálie

Patří mezi stoupence tureckého členství, není tam velký odpor obyvatel, ale vstup podporuje jen 40 procent lidí.

Slovinsko, Slovensko

Obě malé země patří k největším stoupencům členství Turecka, ve Slovinsku je pro 79 procent, na Slovensku 73 procent obyvatel.

severské státy

Skandinávie je rozdělena, politici jsou spíš pro vstup Turecka, obyvatelé podle průzkumů spíš proti.