"Nyní je velmi vhodná příležitost," potvrzuje Richard Peterson, odborník na kapitálové trhy u společnosti Thomson Financial. "Navíc, jelikož se od počátku roku většině emisí dařilo, touží investoři po dalších adeptech," dodává.
Chicago jde do New Yorku
Měřeno objemem příjmů, jsou přitom finanční koncerny jedny z nejaktivnějších emitentů. Podle odhadů společnosti Dealogic připadají právě na firmy z tohoto segmentu zhruba čtyři z celkových deseti největší emisí letošního roku.
Jednou z větších firem, které chystají primární vstup (IPO) svých vlastních akcií, je například americký termínový trh Chicago Board of Trade (CBOT).
Pro připravovaný vstup na newyorskou burzu se CBOT v srpnu rozhodla poté, co zamítla fúzi s konkurenční Chicago Mercantile Exchange. Emise byla podle správní rady druhou z možností, co dělat dále. Podle odborníků se tento krok dobře hodí k současné situaci na trhu, objem termínových obchodů totiž roste.
CBOT chce svým primárním vstupem získat 2,5 miliardy dolarů.
Téměř stejně tolik - celkem 2,45 miliardy dolarů, chce ze svého vstupu na burzu do konce roku vytěžit také společnost Mastercard, která je druhou největší firmou na trhu s kreditními kartami a platebního styku. Její logo na světě nese celkem 716 miliónů karet.
K firmám, které již naopak IPO v miliardové výši mají úspěšně za sebou, patří čínská Bank of Communications na burze v Hongkongu či rakouská Raiffeisen International Bank na vídeňské burze.
Podle odborníků nicméně finanční společnosti nenabízejí takový extrémní růstový potenciál jako například internetová firma Google, která v září při druhé emisi svých akciích vybrala celkem 4,35 miliardy dolarů - což je nejvíce za posledních pět let.
Nabídka přijatelného rizika
Na druhou stranu jsou ale akcie finančních společností v porovnání s vysoce riskantními internetovými akciemi většinou velmi solidní. Tím velice vyhovují investorům, kteří po turbulencích posledních let upřednostňují "kontrolovatelné riziko". Navíc jak Mastercard, tak CBOT se v posledních letech osvědčily jako velmi úspěšné firmy.
Podle experta Petersona je ale ještě brzy na to hovořit o jejich burzovním rozmachu. "K iracionálnímu přehánění, jako tomu bylo na konci 90. let máme ještě velmi daleko," tvrdí.
Investoři podle něj raději sahají po akciích firem, které se na burze již osvědčily. Z pomalého oživení na trhu s emisemi pak profitují především investiční banky. Pro představu: jen v srpnu činil celkový objem emisí v USA šest miliard dolarů, což je rekordní suma.
Zatímco rozmach burzy v 90. letech dopředu hnali především investoři soukromí, dnes dominují emisím především investoři institucionální jako například fondy, penzijní fondy a pojišťovny. Ti chtějí své výsledky vylepšit ziskem, který většina nováčků na burze přináší již první den. Podle Thomson Financial tak letos došlo k průměrnému navýšení hodnot kursů o 15 procent.
Poptávka velkých investorů přitom nepodporuje jen primární emise, ale také navyšování kapitálu neboli druhotné emise akcií firem, které na burze již kotované jsou. Podle odhadů společnosti Dealogic jen od počátku roku finanční společnosti na burze prostřednictvím navyšování kapitálu vybraly více než 39 miliard eur. To je více než jakákoliv jiná branže. Mezi jednu z největších transakcí přitom letos patří druhotná emise finančního koncernu Allianz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist