Londýňané si zvykají na častější kontroly v dopravních prostředcích a na perspektivu zavedení občanských průkazů s biometrickými prvky. S některými citlivými zásahy do osobních svobod se už ale smiřují i jiné evropské země.
Přibývá zatčení islámských radikálů. Stále častěji jsou vyhošťováni problematičtí klerici. A společná hrozba nutí hledat jednotlivé evropské země podobně razantní kroky.

Francie se připravuje na možnost snadnějšího přístupu vyšetřovatelů k elektronickým a osobním záznamům občanů. Po vzoru Londýna připravuje Paříž i širší využití bezpečnostních kamer.
Internetové kavárny budou muset uchovávat údaje o svých zákaznících - tak jak to již dnes dělají telekomunikační společnosti. Jednotlivé firmy budou muset v některých případech umožnit policii přístup k údajům o svých zaměstnancích.
Mnohem snadnější než dosud by mělo být zablokování bankovního konta podezřelých osob.
Kroky, které prosazuje razantní i populární ministr vnitra Nicolas Sarkozy, by měly platit tři roky. Poté chce vláda opatření zhodnotit, zda byla účelná.

Podle deníku Le Figaro se chystají také časté kontroly v mezinárodních vlacích.
Návrh, který chce vláda předložit poslancům do konce letošního roku, počítá také s mnohem přísnějšími tresty pro každého, kdo se podílel na přípravě teroristických útoků. Návrh počítá s dlouhými, až třicetiletými nepodmíněnými tresty.
Ministr vnitra Sarkozy může počítat s tím, že poslanci návrhy schválí. Paříž má totiž vlastní bolestnou zkušenost s terorismem. V polovině 90. let spáchali několik bombových útoků alžírští islámští fanatici.Obdobným směrem chce postupovat proti teroristům také Itálie a Německo.

Naopak evropští poslanci koncem září odmítli návrh několika členských zemí, aby se po tři roky uchovávaly záznamy o telefonátech, textových a e-mailových zprávách. Poslanci upozornili, že obdobnou směrnici připravila Evropská komise. Prohlásili, že tříletá lhůta je neúměrně dlouhá. Návrh, který prosazovaly vedle Francie také Velká Británie, Irsko a Švédsko, se tak dočkal podpory v okleštěné podobě.

"Potřebujeme lepší a rychlejší výměnu informací, protože ta je klíčem k účinnějšímu boji proti teroru a kriminalitě," upozornil v úterý na další nutný reformní krok místopředseda Evropské komise Franco Frattini, jenž se chystá návrh na sdílení informací mezi zeměmi unie i mimo ni představit ministrům vnitra a spravedlnosti EU příští týden.

Teroristické útoky v Londýně ale poskytly ještě jiné podněty: evropské země začaly nacvičovat koordinované působení záchranných složek v atmosféře velkého teroristického útoku. Simulovanou akci, jako si vyzkoušela nedávno Praha, nacvičovali tento týden italští záchranáři. Jedna fiktivní nálož vybuchla u Kolosea, další v nedaleké stanici metra a v autobuse. Prefekt Achille Serra konstatoval, že cvičení prokázalo několik slabých míst.