Akcie energetických společností zaznamenaly největší týdenní propad v posledních letech. Důvodem jsou ceny ropy, které klesají ze svých zářijových maxim díky nižší poptávce ze strany rafinérií. Tomuto odvětví se přitom letos dařilo na světových trzích vůbec nejlépe.
"Trhy se staly, pokud jde o to, kam až se může ropa vyšplhat, příliš optimistické," tvrdí Aaron Barnfather z Newton Investment Management v Londýně.
Index sledující akcie energetických společností ve světě MSCI World Energy Index se propadl minulý týden o více jak sedm procent. Jde o největší ztrátu od června 2002. Kanadská TransCanada Corporation, která se stará o ropovodné sítě, byla jedinou z 85 firem, jež v rámci indexu rostla. Nejvyšší ztráty zaznamenaly naopak Exxon Mobil, rakouská OMV a japonská Inpex Corporation.
OMV tak minulý týden přišla o 9,5 procenta a propadla se na 44,72 eura za akcii. V Tokiu sídlící Inpex spadl dokonce o 11 procent.
Nedařilo se ani největší evropské ropné společnosti British Petroleum. Ta ztratila 7,7 procenta. BP v úterý prohlásila, že škody, které způsobily hurikány Katrina a Rita, snížily její zisky za třetí čtvrtletí o 700 miliónů dolarů.
MSCI World Energy Index přitom před propadem minulý týden výrazně rostl. Od začátku roku přidal 26 procent, což je pořád dvakrát větší růst, než zaznamenaly akcie podniků veřejných služeb, letos druhé nejúspěšnější odvětví.
Michael Driscoll, obchodník z Bear Stearns doufá, že ropným firmám se bude znovu dařit. "Obchoduji s cennými papíry energetických společností. Myslím, že mé akcie už byly potrestány více, než bylo nutné," vzkázal trhům Driscoll.
V pátek se situace zlepšila. Ropné společnosti přestaly totiž ztrácet poté, co cena americké lehké ropy po šestidenním propadu vystoupala mírně vzhůru.
Podle průzkumu, který mezi 41 analytiky provedla agentura Bloomberg, však bude ropa kvůli rostoucímu dovozu benzínu do USA a nízké poptávce zřejmě klesat i tento týden.