Americká měna nebyla za poslední více než měsíc "zvyklá", aby k euru ztrácela. Obchodníci však přesunuly svou pozornost od relativně silné zámořské ekonomiky do Evropy, a to díky očekávaným vyšším tamním úrokovým sazbám. Dolar tak v minulém týdnu oslabil o 0,9 procenta na 1,21 dolarů za euro.

Ekonomika je odolná
Příznivé zprávy pro dolar přišly však v pátek z ministerstva práce USA. Zaměstnání v září ztratilo 35 tisíc lidí. Ničivé řádění hurikánů Katrina a Rita, které sebraly tisícům američanů domov i obživu, ale nakonec nemělo na trh práce tak masivní dopad, jaký předpovídali odborníci. Odhady ministerstva totiž původně mluvily o 150 tisících ztracených míst.
Přestože šlo o první letošní měsíc kdy nezaměstnanost v USA rostla, byly dopady na dolar i akciové trhy vesměs pozitivní.
"Dolaru nečekaně nízký pokles zaměstnanosti pomohl. Ukazuje se totiž, že americká ekonomika je vůči různým druhům katastrof odolnější, než by se zdálo," potvrdil David Durrant z New Yorkské Bank Julias Baer.
Faktory, které působily ve prospěch eura a se však nakonec ukázaly být silnější. "Zjišťujeme, že euro je na evropská ekonomická data velmi citlivé," říká Ian Gunner, ředitel měnového výzkumu z Mellon Financial Corporation v Londýně. "Obchodníci vědí, že je čas se na evropskou měnu více zaměřit. To euru prospívá," dodává.
Měně eurozóny pomohla svým prohlášením především ECB. Její president Jean-Claude Trichet totiž ve čtvrtek vystoupil s projevem ve kterém ohlásil připravenost ECB kdykoli zvýšit úrokové sazby kvůli účinnému boji s inflací. Euro na to okamžitě reagovalo posílením vůči dolaru o 1,7 procenta. "Trh musí vědět, že když bude potřeba sazby změnit, uděláme to," prohlásil Trichet.

Trhy v USA klesaly
Menší pokles zaměstnanosti nezachránil od oslabení ani akciové trhy. Prohlášení Fedu o tom, že pravděpodobně porostou úrokové míry v návaznosti na inflaci, tak poslalo burzovní index Standard & Poor's 500 na nejnižší hodnoty za posledních více než pět měsíců a propadl se až na 1181,9 bodu.
Ztrácel i Dow Jonesův index. Během pátku sice stoupl o 0,05 procenta na 10 292,31 bodu, za týden ale ztratil 2,6 procenta. Zažil nejhorší týden od června. Index trhu Nasdaq v pátek posílil o 0,30 procenta na 2090,35 bodu, během týdne ale klesl nejvíce od dubna - o 2,9 procenta.
Klesající ceny ropy byly příčinou oslabení akci energetických firem v čele s Exxon Mobil. Někteří investoři však získaly díky zprávě o trhu práce zpět ztracenou jistotu, že zisky amerických firem porostou. Dařilo se tak elektrárenské GE, která v pátek posílila o 1,6 procenta na 34,22 dolarů za akcii.
"Ekonomika USA je silná a schopná různým druhům hrozeb, které se na ní v poslední době hrnou, účinně odolávat, obávám se však, že se situace na trzích v následujícím čtvrtletí bude ještě zhoršovat," míní Hans Olsen z Bingham Legg Adviser v Bostonu.

051010-24 ()