Ke vstupu do Polska postačí občanům České republiky už nejen platný cestovní pas, ale i občanský průkaz.
Pro dovoz a vývoz platí evropské předpisy. Výjimkou je vývoz uměleckých a antických děl, jakož i knih a předmětů vyrobených před 9. květnem 1945. Ty se smějí vyvést jenom s povolením památkového úřadu příslušného vojvodství, respektive národní knihovny ve Varšavě.
Cestování
Nejrychlejší a nejpohodlnější je využít letecké spojení.
Společnost ČSA (www.csa.cz) nabízí denně spojení do Varšavy a Krakova. Nejlevnější zpáteční letenka stojí 8842 korun s tím, že cestující musí v Polsku zůstat přes sobotu. Do Polska se dá letět i s jinými společnosti. Na internetové adrese www.orbix.cz lze najít veškerá spojení nabízená takovými společnostmi, jako je Lufthansa, Swiss Airlines či LOT.
Od letošního roku nabízejí spojení z Prahy do Varšavy i polské nízkonákladové aerolinie Centralwings (www.centralwings.com). Létá se čtyřikrát týdně, ceny letenek jsou od 995 korun. Je třeba pamatovat na včasnou rezervaci a připočítat k ceně letištní poplatky.
Počet leteckých spojení, čas a ceny letenek do Polska se mění. Dobré je informovat se na internetových stránkách aerolinií: www.csa.com, www.lot.com. Informace lze získat i na adresách letišť v Polsku: Gdaňsk: www.airport.gdansk.pl, Katovice: www.gtl.com.pl, Krakov: www.lotnisko-balice.pl, Poznaň: www.airport-poznan.com.pl, Varšava: www.lotnisko-chopina.pl, Vratislav: www.airport.wroclaw.pl.
Na těchto adresách je možné najít i celou řadu užitečných turistických informací, například o půjčovnách aut, hotelech či restauracích.
Výhodné je vlakové spojení, neboť z Prahy jezdí řada přímých denních i nočních vlaků. Do Varšavy a Katovic jsou to každý den jedno denní a dvě noční spojení. Do Krakova nebo do Vratislavi se dá cestovat každou noc. Cesta do Katovic však trvá kolem šest a půl hodiny, do Krakova se cestuje osm a do Varšavy až 12 hodin.
O dvě hodiny méně potřebuje na cestu autobus. Společnost Eurolines nabízí třikrát týdně spojení do Varšavy, přes Vratislav a Lodž (www.eurolines.cz). Autobusové spojení je alternativou pro ty, kteří chtějí ušetřit. Zpáteční jízdenka do Varšavy stojí 1640 korun.
Taxi a autopůjčovny
V Polsku platí to, co všude: Pozor na podvodnické taxikáře.
Kilometr taxíkem stojí 1,60 zlotého, jen o důležitých svátcích se cena zvyšuje.
Nejlépe je používat taxislužby, telefonní čísla vám zjistí v hotelech nebo v restauracích či na telefonní informaci: 913. Na letištích a v centrech velkých měst jsou k dispozici autopůjčovny, a to jak mezinárodních společností, tak i drobných provozovatelů.
Adresy největších autopůjčoven: www.autoatelier.pl, www.avis.pl, www.europcar.com.pl, www.paylesscarrental.pl, www.hertz.com.pl, www.nationalcar.com.pl, www.sixt.pl.
Telefon
Telefonní síť se v Polsku modernizuje, což znamená, že se můžou změnit telefonní čísla a předvolby.
Změnilo-li se číslo, je nejlépe se obrátit na informační službu: 913 pro informace o místní síti, 912 pro meziměstské spojení. Na volání z veřejných telefonních budek je potřeba telefonní karty, které lze obdržet s 25, 50 nebo 100 jednotkami. Karty se prodávají na poštách, čerpacích stanicích, v hotelech nebo trafikách. Momentálně existují dva druhy telefonních karet, a to buď s magnetickým proužkem, nebo čipem, které se dají používat jen v příslušných telefonech. Mobilní telefony českého operátora se dají v Polsku bezproblémově používat.
Nouzové volání
Telefonní čísla pro případ nouze jsou bezplatná: policie 997, hasiči: 998, záchranná služba 999, havarijní služba: 981.
Otevírací doba
Úřady a firmy mají obvykle otevřeno od 8.00, respektive od 9.00 do 16.00, nebo dokonce 17.00. Banky otevírají brzy v 8.00 až 8.15 a brzy zavírají, většinou už ve 14 hodin.
Pošty mívají v neděli zavřeno, od pondělí do pátku mají otevřeno od 08.00 do 19.00 nebo 20.00, v sobotu jenom do 16.00. Obchody mají odlišné otevírací doby. Menší prodejny zavírají obvykle v 19.00, hypermarkety mívají otevřeno do 22.00 nebo nonstop.
Ubytování
V Polsku existuje široké spektrum ubytovacích zařízení, kterých je přibližně jeden a půlmiliónu.
Jsou tu dělnické ubytovny přes útulné penzióny až po luxusní hotely. Ceny levných ubytoven jsou od 70 až 80 zlotých, ve vyšších luxusních kategoriích se ceny pohybují kolem 350 zlotých.
V každém větším městě se už prosadily mezinárodní hotelové řetězce. V mnoha z nich se dá zajistit ubytování i za cenu kolem 180 zlotých. Kromě moderních hotelech jsou v řadě měst k dispozici i menší hotely ve starobylých, historických budovách.
Jídlo a pití
Polská kuchyně je chutná. Hlavní složkou v rukou polských kuchařů jsou brambory, které se zde konzumují ve velkém.
Poláci si nedovedou představit pokrm bez této zeleniny. Z brambor zhotovují nejrůznější placky, knedlíky, které plní například masem, ale i zelím či houbami. K polským pokrmům patří zelí, kapusta, mrkev a červená řepa, která se polsky nazývá buraki. Starší generace v Čechách si vzpomene, že u nás se jí říkávalo burina.
Vliv východní kuchyně se projevuje v přípravě nejrůznějších pirohů, které jsou buď slané, plněné masem nebo rýží s houbami či zelím, či sladké, které mohou mít náplň dokonce i z višní či borůvek.
Poláci mají rozmanitou kuchyni, ale s charakteristickými ingrediencemi - mimo jiné s koprem, majoránkou, kmínem a různými druhy hub ve sladkokyselém nálevu, které se přidávají do polévek. Důležité jsou v polské kuchyni polévky, bývají velmi syté. Typické jsou omáčky a dušené maso.
Základním masem polského jídelníčku je vepřové, ostatně výroba a export šunky a nejrůznějších salámů jsou zdrojem příjmů. V Polsku se vyrábí více než 90 druhů salámů a jméno keilbasa se dostalo i do americké angličtiny, kde si pod tímto názvem každý představí kvalitnější klobásu.
Národním jídlem Polska je bigos, který se skládá z kyselého a čerstvého zelí, cibule a různých zbytků masa. Na něm si Poláci pochutnávali již hodně dávno. Byl to univerzální pokrm podávaný v každém polském domě, ať selském či šlechtickém. Také bigos musí mít hodně masa, skoro víc než zelí. Kuchaři však stanovují vzájemný poměr jednotlivých složek, ale výběr dalších přídavných surovin a koření po svém.
V Polsku jsou velmi oblíbené ryby. Jak by ne, možnost rybaření v řekách, jezerech, ale i Baltském moři přináší po staletí na polský stůl mnohem více ryb, než je zvykem například u nás. Mezi nejběžnější ryby patří pstruh, losos a slaneček v nekonečných úpravách. Hodně se konzumuje kapr, například ve sladkokyselé omáčce. Mezi klasická jídla patří przekaski, což je něco jako štika v aspiku. Obzvláště populární jsou sledi. Typicky polským nápojem je miod pitny, neboli medovina a vodka. K nejznámějším polským nápojům se kromě zubrowky, v níž je tráva z Bělověžského pralesa, počítá také tarniowka, sliwowica a pieprzowka. Mezi nejznámější patří polská piva Zywiec a Okocim.
Tisk
V Polsku se vydává 5400 různých titulů - deníky, týdeníky, měsíčníky a odborné publikace. Polské noviny zatím ale nemají večerní nebo nedělní vydání.
Jeden z nejdůležitějších a nejvlivnějších polských deníků je Rzeczpospolita (www.rzeczpospolita.cz). Obsahuje různé přílohy o ekonomice a právu. Průměrný náklad je 260 000. Až 600 000 exemplářů má největší polský deník, Gazeta Wyborcza (www.gazeta.pl), jehož šéfredaktorem je známý polský disident Adam Michnik. List má 21 různých regionálních příloh a každodenní celostátní tematickou přílohu. Méně náročný, ale skoro stejně populární je bulvární Super Express (www.superexpress.pl), s nákladem 450 000.
Kdo očekává solidní ekonomické zpravodajství, ať se obrátí na ekonomický deník Pulz Biznesu (www.pb.pl), který patří k povinné četbě polských podnikatelů. Další ekonomické noviny Parkiet (www.parkiet.pl) se věnuje Varšavské burze. Vychází od úterý do soboty a je mezi podnikateli oblíbený kvůli analýzám, komentářům a doporučením investic.
Oblíbené jsou i týdenní zpravodajské časopisy. Nejtradičnější z nich je Polityka (www.polityka.com.pl). Důležitý je i týdeník Wprost, v němž publikují nejvýznamnějších polští politici a ekonomové. V Polsku vychází i mutace renomovaného amerického týdeníku Newsweek (www.newsweek.pl). Anglicky mluvící mohou získat informace o Polsku v týdeníku The Warsaw Voice (www.warsawvoice.pl).
K nejdůležitějším měsíčníkům patří Businessman Magazine (www.businessman.com.pl), ceněný kvůli článkům o reklamním průmyslu. "Ekonomiku bez tajemství" slibuje čtenářům měsíčník Profit (www.profit.redakcja.pl), který si stanovil za cíl vysvětlit i ty nejkomplikovanější ekonomické souvislosti.
Náboženství
Poláci mají většinou hluboké katolické založení, většina Poláků se hlásí ke katolické víře.
Katolická církev se v Polsku skládá z 97 diecézí a 8900 obcí a má velký vliv na společenský, politický a kulturní život v zemi. V Polsku existuje 35 dalších církví a náboženských skupin, které mají kolem 900 000 členů. Největší z nich jsou polská ortodoxní církev a luteránská církev. Kromě toho žije v Polsku zhruba 10 000 židů.
Svátky
Poláci rádi slaví a zachovají staré zvyky a tradice, hlavně pak církevní svátky jako jsou Vánoce, Velikonoce, Boží tělo, Nanebevzetí Panny Marie aj. Státními svátky jsou Velikonoční pondělí a 1. května Den práce.
K důležitějším státním svátkům patří i Svátek nezávislosti 11. listopadu, výročí podepsání první polské Ústavy 3. května 1791 a výročí založení hnutí Solidarita 31. srpna. Poláci rádi oslavují i novější svátky, jako je Den matek (26. května.), Den babiček (21. ledna) nebo Den dětí (1. června). Populární jsou poutě na posvátná místa. U katolíků je cílem kultovní klášter na Jasné hoře (Jasna Góra) u Čenstochové, židé směřují k hrobu Tzaddika v Lezajsku, ortodoxní křesťané do místa Grabarka. Oblíbenou tradicí jsou 30. listopadu oslavy Dne svatého Ondřeje, které pro věřící Poláky představují poslední příležitost oslavovat před adventním půstem.
Základní informace
Oficiální název státu: Rzeczpospolita Polska
Rozloha: 312 683 km2
Počet obyvatel: 38 680 000
Hustota obyvatel: 124 na km2
Průměrný roční přírůstek: 1,1 na 1000 obyvatel
Národnostní složení: 97,4 % Poláci, 1,3 % Němci, 0,7 % Bělorusové, 0,6 % Ukrajinci
Náboženství: římskokatolické - 95 %, pravoslavní - 1,4 %, řečtí katolíci - 0,3 %
Úřední jazyk: polština
Administrativně-správní členění země: 16 vojvodství (krajů), 314 powiatů (okresů) a 64 měst na jejich úrovni, 2489 gmin (obcí)
Hlavní město: Varšava - 1,7 mil.
Další velká města: Lodž (782 tis.), Krakov (758), Vratislav (639), Poznaň (576), Gdaňsk (462), Štětín (415), Bydhošť (371), Lublin (358), Katovice (324)
Peněžní jednotka: 1 zlotý (PLN) = 100 grošů; (1 PLN = cca 7 CZK)
Důležité kontakty a adresy
Velvyslanectví České republiky v Polsku
Koszykowa 18
00-555, Warszawa
tel.: 0048-22-628 72 21-5
fax: 0048-22-629 80 45
warsaw@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/warsaw
Generální konzulát ČR v Katovicích
ul. Pawla Stalmacha 21
40-58, Katowice
tel.: 0048-32-609 99 52-3
fax: 0048-32-251 5567
Generální konzulát ve Vratislavi
ul. Wita Stwosza 1/2
50-148, Wroclaw
tel.: 0048-71-782 60 60
fax: 0048-71-782 60 66
wroclaw@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/wroclaw
Honorární konzulát v Poznani
Św. Marcin 80
61-809, Poznań
tel./fax: 0048-61-646 52 06
poznan@honorary.mzv.cz
Honorární konzulát ve Štětíně
Malopolska 43
70-515, Szczecin
tel.: 0048-91-434 26 74
91-434 27 26
fax: 0048-91-434 27 12
szczecin@honorary.mzv.cz
České centrum ve Varšavě
Al. Róz
00-556, Warszawa
tel.: 0048-22-629 72 71
0048-22-621 51 34
fax: 0048-22-628 33 20
0048-22-622 33 80
ccwarszawa@czech.cz
www.czechcentres.cz/warsawa
Polský institut v Praze
Malé nám. 1
vchod z Karlovy ulice 27
Tel.: 224 212 274, 224 229 856
Fax 224 223 010
email: pol.inst@ti.cz
www.polskyinstitut.cz
Polský institut v Praze nabízí v měsíčních programech promítání polských filmů i s českým tlumočením, koncerty, divadelní představení a besedy. V institutu je k dispozici knihovna s bohatou sbírkou polské literatury, slovníků a encyklopedií. V čítárně je možné si přečíst polské noviny a časopisy; půjčovna videokazet nabízí kolem 700 polských hraných a dokumentárních filmů včetně dětských. Polský institut pořádá kursy polského jazyka pro začátečníky i pokročilé.
Turismus
www.polandtour.org - oficiální stránky polské centrály pro turismus, v angličtině
www.poland-tourism.pl - stránky o Polsku určené pro zahraniční turisty (angl., po., něm., fr.)
www.polen-info.de - oficiální stránky polské centrály pro turismus, v němčině
www.poland.gov.pl - informace o ekonomice, kultuře a politice. Krátký souhrn historie Polska. Informace o hotelech a cestování
www.warsawpost.com - odkazy na další strany o Polsku, online-noviny v angličtině
www.culture.pl - stránky o polské kultuře
www.mapapolski.pl - podrobná mapa Polska
Kontakty na polské instituce
www.polamb.cz - stránky polského velvyslanectví v Praze
www.sejm.gov.pl - stránky parlamentu
www.senat.gov.pl - stránky senátu
www.prezydent.pl - stránky prezidenta
Města
www.warsawtour.pl - informační stránky hlavního města Varšavy (pol., angl.) www.zakopane.pl - informační stránky největšího horského střediska v Tatrách - Zakopaném (pl., angl., rus., fr., it., něm.) Š
www.krakow.pl - oficiální stránky města Krakov (pol., angl.)
www.wroclaw.pl - oficiální stránky města Wroclaw (pol., angl., něm.) Š www.trojmiasto.pl - Gdaňsk, Sopot, Gdynia
Ubytování
www.poland.com - informace o cestování, hotely, kultura.
www.hotelia.pl - online-rezervace hotelů po celém Polsku.
www.urlopwpolsce.pl - internetová databáze noclehů na území Polska
www.hostelling.com.pl - oficiální stránky asociace mládežnických ubytoven
Slovníky
www.translate.pl - adresa na polsko-anglický a anglicko-polský slovník
sjp.pwn.pl - slovník polského jazyka Š
www.slownik-online.pl - slovník cizích slov www.bibl.amwaaw.edu.pl/lpj/skroty.htm - slovník zkratek
Noviny a časopisy
www.gazeta.pl - stránky nejčtenějších celostátních novin Gazeta Wyborcza www.rzeczpospolita.pl - Rzeczpospolita www.se.com.pl - Super Ekspress www.trybuna.com.pl - Trybuna www.zycie.wp.pl - Zycie www.wprost.pl - Wprost www.tygodnik.com.pl - Tygodnik www.polityka.pl - Polityka
www.warsawdaily.com - online-deník - nejnovější informace o politice, ekonomice a společnosti v Polsku, angličtině
www.wochenblatt.de - týdeník německé menšiny v polském Slezsku. Aktuální politické a ekonomické informace o Polsku v němčině
www.pap.com.pl - adresa Polské tiskové agentury
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist