Politici jednali, teroristé útočili

Tři dny před klíčovým referendem o nové ústavě se do vyjednávání šíitských, sunnitských a kurdských politiků vložil americký velvyslanec v Bagdádu Zalmay Khalilzad. Výsledkem je kompromis, který potvrdil irácký parlament. Změny zajistí ústavě větší podporu mezi sunnity a ponechává do budoucna dokument otevřený změnám.
"Jedinou knihou, kterou nelze přepisovat, je korán," potvrdil včera prezident Džalál Talabání možnost budoucího přepisování ústavy.

Rozdělení sunnité

Hlavní výhradou sunnitské komunity a jejích zástupců je, že navrhované federální uspořádání povede k rozpadu Iráku a k odtržení šíitského jihu a kurdského severu. Většina ropných polí je právě na severu a jihu. Sunnité se obávají, že peníze z exportu suroviny poplynou hlavně Kurdům a šíitům. Mezi navrhovanými změnami, které mají být do ústavy zapracovány později, je článek, zdůrazňující "jednotu Iráku a jeho obyvatelstva".
Sunnity včerejší kompromis rozdělil. Irácká islámská strana, která bojkotovala parlamentní volby letos v lednu, vyzvala voliče k přijetí ústavy.
Radikálnější Asociace muslimských duchovních se od dohody naopak distancovala.
"Každý, kdo ústavu podporuje, ničí svoji pověst. My ale nehodláme lidem říkat, jestli mají nebo nemají hlasovat. Je to na nich," řekl Ahmad Kubajsí, šéf asociace, která požaduje co nejrychlejší odchod amerických jednotek.
K zablokování ústavy je nutné, aby ji odmítly dvě třetiny registrovaných voličů alespoň ve třech z osmnácti provincií. Sunnité mají většinu ve čtyřech. Pokud se však jejich hlasy rozdělí, odpůrci ústavy těžko dosáhnou potřebné dvoutřetinové většiny.
Mezi Kurdy a šíity se ústava těší jednoznačně většinové podpoře.

Atentáty u syrské hranice

Před referendem vystupňovali své útoky protivládní ozbrojenci a také sebevražední atentátníci, patřící k irácké odnoži Al-Káidy.
Při útoku na kolonu ministerských vozidel v Bagdádu bylo zraněno deset osob, z toho polovina civilistů. Terčem útoku byl státní ministr pro záležitosti provincií, sunnita Sádd Naíf Hardán, který však ještě pracoval ve svém úřadě a ochranka ho tam měla teprve vyzvednout.
Při atentátu na severu Iráku zahynulo 30 lidí a 35 bylo zraněno. Sebevrah odpálil v poledne místního času nálože na svém těle před armádním náborovým střediskem v Tal Afaru. Na místě v té době bylo na pět stovek lidí.
Tal Afar leží poblíž syrské hranice a v září byl dějištěm jedné z amerických ofenzív. Irácká Al-Káida po ní vyhlásila totální válku šíitům. Město je pro teroristy překladištěm zbraní a lidí, kteří přecházejí syrskou hranici a míří dále do iráckého vnitrozemí.
Podle agentury AP bylo ve vystupňované vlně násilí za posledních šestnáct dnů při útocích zabito už téměř 400 lidí.
V maximální snaze zabránit dalším útokům přijaly irácké úřady velmi přísná bezpečnostní opatření. V jejich rámci bude mimo jiné od zítřka do neděle uzavřeno mezinárodní letiště v Bagdádu stejně jako pozemní hranice se sousedními státy i hranice mezi iráckými provinciemi. (Reuters, čtk, man)