Výrobci dovezou 125 tisíc vakcín proti chřipce

Do českých ordinací v nejbližších týdnech dorazí dalších až 125 tisíc očkovacích dávek proti chřipce. Dohodlo se na tom Ministerstvo zdravotnictví s výrobci léčiv.
Dovoz dalších vakcín je jedním z opatření, kterým se stát připravuje na možný výskyt ptačí chřipky v Česku. Preventivní očkování doporučila i Evropská komise z obavy z pandemie.
"To, že zbrojíme, ještě neznamená, že bude válka," prohlásil včera náměstek ministerstva zdravotnictví Jiří Koskuba. Masívní zájem o očkování způsobila panika vyvolaná výskytem ptačí chřipky v Turecku a především v Rumunsku - první evropské zemi. Vakcína proti běžné chřipce sice člověka před ptačí verzí této choroby stoprocentně neochrání, pomůže ale zmírnit průběh nemoci.
"V této chvíli zemi nic nehrozí, ani epidemie ptačí chřipky," dodal náměstek Koskuba, který je pověřen řízením Ministerstva zdravotnictví.

Na všechny se nedostane

Výrobci přitom do republiky letos dovezli už na půl miliónu vakcín proti chřipce, zhruba stejné množství jako loni. Jedna dávka vyjde na zhruba 160 korun, další peníze si ale účtuje doktor, takže obvyklá cena je přibližně dvě stě korun.
Mnozí zájemci o očkování však u svých praktických lékařů neuspějí. V celé Evropské unii, v níž žije 450 miliónů lidí, je totiž k dispozici jen 150 miliónů dávek ročně.
V Česku budou mít přednost občané starší 65 let a další rizikové skupiny, například kardiaci. Těmto lidem zaplatí očkování na příkaz Ministerstva zdravotnictví pojišťovny, stát uhradí 120 tisíc vakcín pro obyvatele domovů důchodců a ústavů sociální péče.
Zdravotní pojišťovny odhadují, že je preventivní očkování vyjde až na 300 miliónů korun. Hlavní hygienik Michael Vít ovšem odhaduje, že zdravotní pojišťovny nakonec zaplatí jen desítky miliónů.
Evropská komise včera znovu vyzvala vlády členských zemí, aby zajistily dostatečný počet antivirotik pro čtvrtinu obyvatelstva pro případ, že by vypukla pandemie chřipky.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zásoby jsou dostatečné. Navíc se chystá dovoz 600 tisíc léků proti ptačí chřipce Tamiflu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Koskuby půjde celá dodávka za 600 miliónů korun do strategických zásob státu.
"Není určena do lékáren, na volný trh," zdůraznil Koskuba. Poslední volně dostupné krabičky Tamiflu lidé vykoupili v lékárnách už v předchozích dnech, kdy se objevily první zprávy o ptačí chřipce v Rumunsku a Turecku. "Není to ale všelék," upozornil Koskuba.

Chřipka je v normálu

Hygienici zatím nezjistili na území republiky žádný chřipkový virus. "V tuto chvíli nehrozí epidemie, natož pandemie," dodal náměstek Koskuba. V současnosti trpí respirační chorobou asi dvě procenta českých občanů, což je na podzim zcela běžný stav.
Na případné zavlečení ptačí chřipky do Česka se připravují také veterináři. Stanovili oblasti, kde se mohou zdržovat ptáci, kteří přilétají především z centrální a východní Asie, Kaspického a Černého moře. Veterináři kontrolují, jestli velkochovy drůbeže v těchto oblastech dodržují všechna preventivní opatření. Rozšířili také vyšetřování drůbeže i divokých ptáků. V žádném ze stovek vzorků ovšem nebezpečný virus nezjistili.
Obranou před ptačí chřipkou se dnes bude zabývat i nákazová komise. Podle ministra zemědělství Petra Zgarby bude například rozhodovat o případném zpřísnění obchodu se živou drůbeží.
V Česku se ptačí chřipka zatím nikdy neobjevila.

Kolik stojí chřipka - "normální" i "ptačí"

Měsíc za miliardy
Podle průzkumu Vysoké školy ekonomické a Českého statistického úřadu jsou přímé i nepřímé náklady za jeden měsíc chřipky asi 3,4 miliardy korun.
Pojišťovny zaplatí statisíce
Očkování lidí starších 65 let a dalších rizikových skupin, například kardiaků, vyjde zdravotní pojišťovny podle jejich odhadu na 300 miliónů korun. Nejvíce zaplatí VZP, a to více než 200 miliónů korun.
Stát uhradí stamilióny
Nákup léku Tamiflu proti ptačí chřipce vyjde stát na 600 miliónů korun.
Zdroj: MZ, VZP