Důvodem je hlavně teplé počasí na severovýchodě USA, kde se nečekaně snížila poptávka po topném oleji. Jeho zásoby u obchodníků naopak stouply. A na jejich vývoj je trh vždy citlivý.
Barel lehké americké ropy se v pátek dostal k 57,50 dolaru, což je nejméně od letošního července. Severomořská ropa Brent zlevnila o 69 centů na 55 dolarů, uvedla agentura Reuters.
"Trh ropy je nyní v pohodě. A dokud se udrží pěkné počasí, ceny půjdou dolů," předpovídá Mordechai Abir, ředitel firmy newyorské Burnham Securities. Připouští ale, že to může být i jinak. "Stačí nějaká neblahá zvěst ze Středního východu, a trend se otočí," sdělil agentuře Bloomberg.
Ropa v USA ve srovnání s rekordem 70,85 dolaru ze 30. srpna, kdy v Mexickém zálivu řádil hurikán Katrina, zlevnila o více než 13 dolarů. Ale je stále asi o třetinu dražší než na počátku letoška.

OPEC je s cenou spokojen
"Jsme rádi, že se cena dostala na úroveň, jež je pro spotřebitele přijatelnější," citovala agentura Reuters ze sobotního vystoupení prezidenta OPEC Ahmada Fahda Sabaha v thajském Bangkoku. Podle něj současná cena lépe odpovídá skutečnému poměru mezi nabídkou a poptávkou. Zdůraznil, že těžba OPEC letos nepodléhala výkyvům. Desítka členů (bez Iráku) těžila 28,1 - 28,3 miliónu barelů denně a podílela se tak na zásobování světového trhu zhruba třetinou.
Prezident kartelu nenaznačil, zda kartelu vyhovuje současná průměrná cena jeho "ropného koše", která koncem minulého týdne klesla na 51,30 dolaru za barel. Většina členů kartelu je toho názoru, že "přijatelné minimum" činí 40 dolarů za barel. To je podle nich úroveň, kdy se ještě vyplatí investovat do těžby ropy i jejího zpracování, a zároveň to netlačí dolů poptávku.
Americký ministr energetiky Sam Bodman během své cesty po arabských zemích kolem Perského zálivu vyzval OPEC, aby dbal na dostatečné zásobování trhu. "Členové kartelu by měli konkretizovat své plány na rozšíření těžebních kapacit," prohlásil Bodman o víkendu v Abú Zabí.
Podle něj by takový plán přispěl k uklidnění na trhu ropy i k vyšší důvěryhodnosti OPEC v očích Západu. "Západním koncernům by to umožnilo lépe rozhodovat, zda, kam a jak rychle expandovat," argumentuje podle agentury Reuters ministr Bodman.

Optimisté: Ropa dál zlevní
Ze čtyřiašedesáti expertů, které oslovila agentura Bloomberg, se jich mírná nadpoloviční většina (čtyřiatřicet) domnívá, že cena ropy bude klesat také tento týden. Jedenáct je přesvědčeno o opaku.
Liší se i předpovědi nahlížející do příštího roku. Například největší bankovní skupina světa Citibank předpovídá, že průměrná cena klesne k 50 dolarům za barel.
"Předpokládám, že příští rok uvidíme cenu barelu blíže ke čtyřiceti než k šedesáti dolarům, neboť se zmírní tempo růstu poptávky," souhlasí Richard Elman, výkonný ředitel hongkongské firmy Noble Group.
Avšak mezi analytiky sledujícími ropný trh je hodně početná "skupina býků" sázející na budoucí vzestup ceny.
Například Jan Stuart z newyorské pobočky UBS předpovídá, že průměrná cena ropy příští rok stoupne na 64 dolarů proti letošním 58 dolarům, neboť dodávky nebudou stačit poptávce.
"Sestup ze srpnových rekordů neznamená, že nastane změna v dlouhodobém trendu," uvedl Stuart. Jakmile nastanou chladné dny, trh bude opět s obavami sledovat vývoj zásob v USA," říká Anette Einarsenová z Nordea Bank.

Cena benzínu ještě klesne
Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic reagují na vývoj světové ceny ropy jako obvykle s určitým časovým odstupem. Nyní pomaleji, než by se dalo čekat, neboť kurs české koruny vůči americkému dolaru, v němž se ropa účtuje, "jde proti zákazníkům". Od počátku září oslabuje.
Benzín Natural během uplynulého týdne zlevnil o 42 haléřů na 31,26 koruny. Motorová nafta šla dolů o devět haléřů na průměrných 29,87 koruny, LPG nepatrně podražil na 15,69 koruny za litr, vyplývá z posledního šetření Českého statistického úřadu.
V Rakousku přijde nyní litr nejprodávanějšího bezolovnatého benzínu na 1,10 eura, to je asi 33 korun, uvedla agentura ČTK.
Vyhlídky na nejbližší týdny jsou pro české motoristy příznivé. Podle Davida Marka ze společnosti Patria Online by se měly na levnějších pohonných hmotách projevit nejenom nižší světové ceny ropy, ale patrně i snížení marží v maloobchodním prodeji. "Prostor pro zlevnění o dalších několik desítek haléřů existuje," řekl Marek.
S uvedenou předpovědí souhlasí Marek Fér z ČSOB. Připouští, že cena naturalu by mohla do konce roku klesnout pod 30 korun za litr. Zároveň upozorňuje, že domácí ceny se stále drží relativně vysoko nad hodnotami z poloviny srpna, kdy začalo výrazné zdražování.
Během několika příštích dnů je mírné zlevnění pohonných hmot možné, ale v několikaměsíčním výhledu je málo pravděpodobné, že by ceny výrazně klesly, míní Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT. Do budoucna počítá spíše s pozvolným růstem cen, v lepším případě s jejich stagnací.

051114-22 ()