Čínský obchodník s mědí zmizel

Jenom miliónové škody po sobě zanechal čínský obchodník Liu Quibing. Sám zmizel neznámo kam. Škody tak bude muset uhradit čínská státní agentura Chinese State Reserve Bureau, pro kterou Liu obchodoval s mědí na londýnské burze.
Obchodník je nezvěstný už od začátku tohoto měsíce. Důvodem jsou zřejmě jeho neúspěšné spekulace s cenou mědi. Liu byl na burze významnou postavou, čínská strana se však k němu nehlásí.
Liu podle všeho prodával měď čínské agentury, kterou ještě nevlastnil, a spekuloval na to, že později bude možné nakupovat za mnohem nižší cenu. Byla to však zcela chybná prognóza. Cena mědi se naopak vyšplhala na nové historické maximum 4132 dolarů za tunu.
Čínský obchodník přitom uzavřel kontrakty, které vyžadují dodat do zámoří něco mezi sto a dvěma sty tisíci tunami mědi do 21. prosince. Uvedl to deník Wall Street Journal. Aby mohla čínská agentura dodat měď včas, bude muset provést pro ni nevýhodné nákupy, které ji připraví o stamilióny dolarů.
"Liu mohl prodat měď v dubnu, kdy se její cena v Londýně pohybovala mezi 3100 a 3200 dolary za tunu a očekával, že cena mědi bude klesat," říká Wang Zeng, který obchoduje měď pro Shaghai Dalu Futures. "Ztráta, kterou tím čínské agentuře způsobil, se tak vyšplhá na 200 miliónů dolarů," dodává.
Číňané ale existenci zaměstnance popírají, i přesto, že byl Liu Quibing znám jako hlavní čínský prodejce mědi na parketu London Metal Exchange. Čínská agentura má navíc v současnosti zásoby mědi čítající asi 1,3 miliónu tuny. Pokud budou ceny dál růst, je však odhodlána je okamžitě prodat.
Liův případ není na trhu s mědí prvním velkým skandálem. Yasuo Hamanaka, hlavní obchodník s mědí u japonské společnosti Sumimtomo Corporation, uzavřel v roce 1996 neautorizované obchody, které firmu nakonec stály 2,6 miliardy dolarů. Hamanaka provedl pravý opak toho, co dnes Liu. Zatímco cena mědi tehdy klesala, Hamanaka uzavřel obchody na nákup drahého kovu. Obchodník byl nakonec zatčen a odsouzen k osmi letům vězení.