Čína vrátila trhu jistotu

Poprvé v historii musela Čína zveřejnit velikost svých zásob mědi. Číňané se tak snaží předejít ztrátám, které jim špatnými spekulacemi způsobil jejich londýnský obchodník Liu Qibing.
Liu údajně v dubnu uzavřel několik kontraktů na prodej dvou set tisíc tun čínské mědi a spekuloval na to, že později bude kov možno nakupovat za mnohem nižší cenu. Měď však naopak rostla a v pátek se vyšplhala na nové historické maximum 4420 dolarů za tunu. Měď musí být v zámoří do 21. prosince.
Podle oficiálního prohlášení státní agentury State Reserve Bureau (SRB), jež má na starost zásoby surovin, disponuje Čína 1,3 miliónu tun mědi. Zveřejnění těchto čísel má trhům vrátit jistotu, že bude SRB schopna dodávku uskutečnit. Minulý týden navíc Čína prodala dvacet tisíc tun mědi. Prodej dalších dvaceti tisíc je naplánován na 23. listopadu.
Agentura sváží v současnosti čínské rezervy mědi z celé země do Šanghaje. "Během posledních několika týdnů plyne do skladišť SBR v Šanghaji nepřetržitý proud dodávek mědi," potvrdil Zhen Quan z Lianhao Futures Brokerage. " Shromáždění všech zásob je nejlepší způsob, jak trhy uklidnit a srazit ceny mědi opět dolů," dodal.
Měď díky aféře kolem Lia vyrostla od konce října o 8,8 procenta. Jedna tuna vzácného kovu se včera v Londýně prodávala za 4381 dolarů.
Pro Čínu tak není vůbec výhodné uskutečnit dodávku, kterou Liu uzavřel v dubnu, kdy se její cena pohybovala okolo 3200 dolarů za tunu. SBR to dobře ví a od Lia se distancovala. "Nešlo o pochybení vlády, ale o osobní obchody pana Lia, za které vláda nenese odpovědnost," oznámil ve čtvrtek oficiální list China Daily.
Pravděpodobný původce celé kauzy Liu Qibing je od konce října nezvěstný. Včera však čínský soukromý týdeník The Economic Observer uvedl, že Liu je držen čínskou stranou ve vyšetřovací vazbě. Podle týdeníku ale nemusí mezi uvalením vazby a spekulacemi na trhu s mědí existovat žádná souvislost.
Na trzích se navíc objevily pochybnosti, jestli Liu skutečně chyboval, nebo šlo o předem promyšlený tah. SRB totiž možná ve skutečnosti spekuluje na růst cen mědi a snaží se pomocí právě probíhající aféry poslat drahý kov ještě více vzhůru.