V Evropské unii bude cukr postupně levnější

/Od našeho zpravodaje/
Na náměstí Schuman v Bruselu, ve čtvrti plné budov nejrůznějších institucí, mrznul včera už třetím dnem asi stopadesátihlavý hlouček lidí. Nad jejich hlavami se na zelených balóncích vznášel připevněný obrázek rozzlobené cukrové řepy.
Čas od času na improvizované pódium z navezené řepy vyskočila smrtka a mávala kosou. Za ní vlály oranžovobílozelené vlajky. Irští zemědělci se na rušné ulici mezi Evropskou komisí a Radou ministrů rozhodli dát členským státům jasně najevo, že reforma cukerné politiky, která se poslední dny projednávala, se jim rozhodně nezamlouvá.
"Návrhy, které tu ministři schvalují, nás zničí," posteskl si irský pěstitel cukrovky Ian.
Ministři členských zemí totiž odsouhlasili reformu garantovaných cen pro producenty cukrové řepy a výrobce cukru. Během čtyř let zlevní řepa o více než 42 procent. Rozdíl oproti současné ceně uhradí unie farmářům ve výši 65 procent.
O těchto kompenzacích si mohou cukrovary nechat jenom zdát. Ceny cukru poklesnou během stejného období o 36 procent. Navíc budou muset odvádět za každou vyrobenou tunu cukru peníze do fondu na vyplácení kompenzací pro cukrovary, které se rozhodnou produkci omezit. Na první rok je tato dávka stanovena na 126,4 eura za jednu tunu. Výrobce, který svou produkci sníží, pak dostane v prvním roce 730 eur za jednu oželenou tunu.
Nejvíce tato reforma zasáhne státy, kde není pěstování cukru efektivní. Tedy tam, kde se musí pole s řepou dodatečně zavlažovat nebo nemají dostatek slunce, aby byla řepa dostatečně bohatá na cukr. Proto se také Irsko, Španělsko nebo Itálie stavěly proti.

Kompromisní řešení

"Podpory pro výrobce, kteří opustí trh, nebo menší snížení cen cukru a prodloužení přechodného období nám pomohly dosáhnout dohody," tvrdí Mariann Fischer Boelová, evropská komisařka pro zemědělství. Komise původně navrhovala, aby se ceny cukru snížily během dvou let o 39 procent. Z Evropy, nyní třetího největšího producenta cukru na světě a velmi významného vývozce, se stane postupně čistý dovozce.

Reforma byla nutná

Reforma cukerné politiky se stala pro Evropskou unii nutností. Po bezmála čtyřiceti letech vypršela platnost původních ujednání. Nicméně zasáhla i Světová obchodní organizace (WTO) a celý proces uspíšila. Po stížnostech Austrálie, Brazílie a Thajska nařídila unii upravit podpory pro cukrovarnický průmysl a pěstitele cukru. Kompenzace totiž podle ní poškozovaly světový obchod. Evropa musí svou reformu provést nejpozději do května příštího roku. Platnost současné politiky by přitom vypršela až s posledním červnem a není nepravděpodobné, že bez tlaku WTO by ji státy jen prodloužily.
Bude tak nyní cukr v obchodech nebo výrobky z něj, jako třeba sladkosti, levnější? "Cena cukru bude postupně klesat po celé čtyři roky. Tou dobou bude cena v unii asi dvakrát vyšší, než je světová," uvedl ministr zemědělství Jan Mládek. Nyní je cena cukru oproti světu v unii asi trojnásobná.