V Iráku byla unesena německá archeoložka

V Iráku se pohřešuje od ptáku německá archeoložka Susanne Osthoffová, která v zemi žije deset let. Oznámil to včera mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Jäger. Podle německé televize ARD byla třiačtyřicetiletá žena unesena a únosci pohrozili, že ji "v krátké době" zabijí, jestliže Berlín nezastaví spolupráci se současnou iráckou vládou.
Kancelář ARD v Bagdádu dostala videokazetu, na níž únosci oznamují, že Němku a jejího řidiče zadrželi v provincii Ninive. Podle televizní stanice N24 je Osthoffová z Bavorska, konvertovala k islámu a hovoří arabsky. Její matka televizi řekla, že Osthoffová se věnovala také humanitární pomoci Iráčanům. Na videu je vidět klečící ženu a muže s páskou přes oči. Stojí u nich tři ozbrojení maskovaní muži v šatech západního stylu.
Německá vláda přiznala, že jedna občanka je v Iráku pohřešována, avšak zatím nehovoří o únosu. Na ministerstvu zahraničí byl ustaven krizový tým, který se případem zabývá.
Pokud bude potvrzen, bude to první únos německého občana od pádu režimu Saddáma Husajna. Německo se stavělo proti Američany vedené válce v Iráku. Odmítlo do země vyslat své vojáky také po ukončení invaze i v rámci výcviku iráckých bezpečnostních služeb v rámci mise NATO. Podílí se však na výcviku policistů mimo území Iráku.
V Iráku v minulých dnech přibylo únosů cizinců. V zajetí jsou kromě Němky také dva Kanaďané, Brit, Američan a šest Íránců. (čtk)