Měď zdražila na nový rekord

Spekulanti šroubují ceny mědi i ostatních neželezných kovů stále výše. Kovy každým dnem překonávají svá historická maxima či rekordní hodnoty staré několik desetiletí. Měď, olovo, zinek, ale i zlato a stříbro se v posledních týdnech staly středem nebývalého zájmu obchodníků a poptávky průmyslových firem.
Měď se v pátek na spotovém trhu v Londýně dostala na rekordní hodnotu 4555 dolarů za tunu a oproti začátku minulého týdne zdražila o čtyři procenta.
Takhle vysoké ceny mědi se nelíbí Číně. Tamní Úřad státních rezerv (SRB) ve čtvrtek oznámil, že uspořádá v pořadí už čtvrtou aukci, na které nabídne dvacet tisíc tun mědi. Číňané tak prý chtějí umělou nabídkou přispět k ochlazení cen na trhu. Mají k tomu dobré důvody.
Na trhu se už několik týdnů totiž spekuluje, že obchodník spjatý se SRB, Liu Qibing, uzavřel obrovské kontrakty na pokles cen mědi. Vzhledem k tomu, že cena mědi vystupuje na stále nová maxima, likvidace těchto pozic by byla pro Čínu značně ztrátová.
Trhy spekulují o tom, že čínská strana nebude schopna těmto kontraktům dostát a dodat dostatek mědi v odpovídající kvalitě. "SRB zřejmě nedokáže dodat slíbené množství mědi do 21. prosince, kdy Liuovi kontrakty vyprší," říká analytik z londýnské Numis Securities John Meyer.
I díky případu "Liu Qibing" tak cena mědi určené k dodání za tři měsíce vyrostla v pátek na parketě Londýnské burzy kovů na 4386 dolarů za tunu. Od začátku roku měď přidala už 39 procent.
Dalším důležitým faktorem, který posunul měď k rekordním hodnotám, byla ve čtvrtek zveřejněná zpráva o výdajích na výstavbu v USA. Ty vzrostly za říjen o 3,4 procenta na 1,13 biliónu dolarů. Měď okamžitě vzbudila zvýšený zájem ze strany investičních fondů.
Cena mědi navíc podle odborníků díky vysoké poptávce a nízké produkci poroste i nadále. "V roce 2006 by se mohla prodávat i za pět tisíc dolarů za tunu," myslí si například spoluvlastník American Iron & Metal Company Herbert Black.
Růst poptávky na světových trzích potvrdila i lisabonská International Copper Study Group (ICSG), která se zabývá výzkumy obchodů s mědí. "V prvních osmi měsících roku 2005 překonala poptávka po tomto kovu výši celosvětové produkce o 114 tisíc tun," uvedla ICSG.
Z ostatních neželezných kovů se nejvíce dařilo cínu, který se dostal na 6355 dolarů za tunu a proti začátku minulého týdne přidal pět procent. Olovo zdražilo o 6,3 procenta na 1093 dolarů a podobně cena zinku se zvýšila o 3,3 procenta na 1732 dolarů za tunu.
Poptávka ze strany výrobců elektroniky vytáhla vzhůru i ceny stříbra, které se dostaly na své osmnáctileté maximum. Jedna unce stříbra pro okamžitou dodávku se v pátek prodávala za 8,56 dolaru. Přispěla k tomu i vysoká cena zlata. To minulé úterý překonalo magickou hranici 500 dolarů za troyskou unci a v pátek odpoledne se unce zlata prodávala dokonce za 506,8 dolaru.
"Vysoká cena zlata donutila některé klenotníky nakupovat místo tohoto drahého kovu stříbro. Tím vyhnali jeho cenu na nejvyšší hodnoty za posledních osmnáct let," uvedl pro agenturu Bloomberg James Moor, odborník na trhy drahých kovů z internetového serveru TheBullionDesk.com.