Blair není nepřítelem nových členů

Novým členským zemím by více uškodilo, kdyby se státy na nové finanční perspektivě nedohodly vůbec, než když přijdou o část peněz, říká Paul Hofheinz, prezident Lisabonské rady, bruselského sdružení ekonomů. Podle něj je možné dosáhnout dohody ještě na nadcházejícím summitu v Bruselu za deset dní.


HN: Proč je návrh britského předsednictví zacílen především na škrty peněz pro nové členské země? Je to průchodnější?
Rozhodně. To je přesně důvod, proč se Tony Blair rozhodl škrtat ve strukturálních fondech pro nové země. Jde mu totiž o to, aby se podařilo o rozpočtu dosáhnout dohody. Druhým bodem je pak snižování vlastní slevy z příspěvku do unijní kasy. Do zemědělství se pustit nemohl, protože by to blokovala Francie. Takže v zásadě vyjma Francie se budou muset uskromnit všichni. To ji dostane více méně do izolace. A to je podle mě politika, kterou Blair sleduje.


HN: Nejsou však škrty v penězích pro nováčky nefér vzhledem k tomu, co jim unie slibovala před vstupem?
Trochu ano. Na druhou stranu je třeba připomenout, že na oplátku budou nové státy mít jednodušší čerpání peněz z rozpočtu, což jim velmi pomůže. Dosud nebyly schopny vyčerpat veškeré prostředky. Zda za nových podmínek vyčerpají úplně všechny, nechci odhadovat, ale určitě více než dosud.


HN: Komise označila Blaira za šerifa z Nottinghamu, který chudým bere a bohatým dává. Je to podle vás tak?
Ne. Nové státy by byly na tom hůř, pokud by nebyla žádná dohoda o rozpočtu. Blair byl vždycky zastáncem rozšíření a stále je, jak se ukazuje v případě Turecka. A dále podporuje nové země. Což je vidět právě na zjednodušení podmínek pro čerpání peněz.


HN: Je možné dosáhnout dohody nyní na prosincovém summitu? Belgie už signalizovala, že návrh, který příliš uškodí novým zemím, nepodpoří?
Já myslím, že dohoda možná je. Prohlášení belgické vlády znám, ale domnívám se, že návrh nakonec nebude k nováčkům tak krutý, aby jej Belgie nepodpořila.