Volba Davida Camerona novým vůdcem britských konzervativců může mít nečekaný výsledek: roztříštění vlivu českých zástupců v Evropském parlamentu. Cameron totiž slíbil, že vyvede torye z nejsilnějšího parlamentního klubu a založí novou frakci. Spolu s nimi uvažují o odchodu z klubu Evropské lidové strany - Evropských demokratů (EPP-ED) i čeští europoslanci za ODS. Jejich předseda Mirek Topolánek to ale odmítá.

Odchod zvažuje předseda české národní delegace v EPP-ED a stínový ministr zahraničí Jan Zahradil. "Je logické vytvořit politicky soudržnější skupinu," řekl Zahradil, který ale zároveň upozornil, že europoslanci za ODS odejdou jen do vlivného klubu. "Nejsme žádní dobrodruzi, kteří by se chtěli stát bezvýznamnými nezařazenými poslanci. Odejdeme pouze do nové frakce, a to jen za určitých podmínek," dodal.

Podmínkou podle něj je, aby nová strana měla alespoň 60 až 70 poslanců a byla by tak čtvrtým nebo i třetím nejsilnějším uskupením v europarlamentu. Žádná členská strana navíc prý nesmí být "zpochybnitelná".
To potvrdil i další z europoslanců za ODS Ivo Strejček. "Pokud budou splněny tyto podmínky, pak rozhodně o vstup do nové frakce zájem máme," řekl.

Topolánek je proti

Předseda ODS Mirek Topolánek ovšem zprávy o záměrech zástupců své strany v Evropském parlamentu odmítl jako "spekulace". "ODS o něčem takovém vůbec neuvažuje," sdělil včera HN. Už dnes by ale Topolánek měl o vývoji v klubu EPP-ED mluvit s europoslanci za ODS během své návštěvy Bruselu.

Frakce Evropské lidové strany-Evropských demokratů sdružuje v současnosti 267, tedy skoro třetinu všech europoslanců, a je známá silnou podporou evropské integrace. V křídle Evropských demokratů se naopak sešli zástupci stran, které pojí nechuť k federalistickému modelu Evropy. Kromě 27 britských konzervativců je to i devět europoslanců za ODS. Vstup do tohoto klubu je přitom stál v červenci 2004 značné úsilí. V nové frakci, která by měla být na rozdíl od EPP-ED protifederalistická, by poslanci ODS měli mít větší svobodu prosazovat své názory.

Jde i o šéfa parlamentu

Do EPP samé vstoupili i tři čeští poslanci za SNK-ED a dva za KDU/ČSL. Čtrnáctka českých zástupců měla v klubu poměrně výrazné slovo a dosáhla i na několik důležitých funkcí. Roztříštěním české delegace by její vliv podle všeho oslábl.
Zhruba od roku 2007 se navíc má obměnit vedení europarlamentu. Jeho podobu by případné rozštěpení největší frakce mohlo ovlivnit. Podle nepsané dohody mezi politickými skupinami by se předsedou europarlamentu měl stát šéf EPP-ED Hans-Gert Pöttering. Dosud není jasné, zda nepsané dohody přežijí i případný rozkol v největší frakci.

K vytvoření nové strany je zapotřebí nejméně 19 poslanců z alespoň pěti států. Ke stávajícím členům ED by se mohli přidat mimo jiné polští poslanci z nové vládní strany Právo a spravedlivost. Kromě toho se uvažuje také o zástupcích italské Forza Italia nebo španělských lidovců.

Související