Půjčky neplatí stále víc lidí

Každá desátá půjčka, kterou si lidé vezmou od bank na nákupy nebo na překlenutí finanční nouze, má potíže se splácením. Podle statistiky ČNB je takových úvěrů už za zhruba devět miliard korun.
Větší počet nesplácených půjček je vidět i z bankovního registru, kde jsou záznamy o lidech, kteří si vzali půjčku v bance, stavební spořitelně nebo hypoteční bance nebo kteří mají kreditní kartu. Registr nyní eviduje 3,9 miliónu záznamů o bankovních klientech, z toho 323 tisíc obchodních kontraktů je nesplácených. Před zhruba jedním a půl roku bylo v registru přes dva milióny lidí a až 150 tisíc z nich mělo potíže se splácením.
Přibývá i lidí, kteří nesplácejí půjčky splátkovým firmám. Podle odhadu firem, které obchodují s pohledávkami, je podíl špatných půjček u "splátkařů" větší než v bankách.
"Minimálně dvacet procent půjček splátkových společností je teď problémových," říká Hynek Filip ze společnosti Sampa Invest, která pohledávky skupuje. Pokud bychom toto číslo vztáhli na celkový trh úvěrů spotřebitelských firem, pak by mohlo jít o dalších až pět miliard problémových úvěrů.
"Začíná to nenápadně. Nejprve jsou lidé třeba tři dny po lhůtě splatnosti, pak dva týdny a pak jeden měsíc. Po tři čtvrtě roce pak ale přestanou splácet úplně," líčí Filip. Počet takových lidí podle něj ještě poroste. "Banky i splátkové firmy začaly půjčovat i lidem s nízkými příjmy. Lidé mají více dluhů, a když přijdou o zaměstnání nebo jsou delší dobu nemocní, přestanou splácet," uvádí.
Banky i splátkové společnosti odmítají, že problémové půjčky by mohly způsobit větší potíže. Některé dokonce tvrdí, že jejich podíl snižují. "Teď dosahují podíl 5,6 procenta, vloni v září to bylo 7,7 procenta," říká Klára Gajdušková z České spořitelny. V těchto údajích jsou přitom zahrnuty i půjčky, kde se splátky zpozdily jen o pár dní. Třeba i kvůli špatně zadanému platebnímu příkazu. Pozitivní vývoj je daný tím, že bance spotřebitelské půjčky rostou hlavně v posledních měsících. "Čerstvé" půjčky lidé splácejí, problémy se ukazují až po jednom a více letech.
Riziko s nesplácením podle odborníků ale poroste. Zatím je zadluženost domácností v Česku stále nízká - podíl celkových dluhů na HDP je v Česku 39 procent, průměr evropské dvanáctky je přes sto procent. Podle ekonomického poradce Společnosti pro informační databáze Jaroslava Ungermana mohou být rizikovější hypotéky než spotřebitelské půjčky. Situace lidí se během dlouhé doby splatnosti může výrazně změnit a mnozí z nich pak přestanou platit.