Macquarie nabídla převzetí LSE

Jeden a půl miliardy liber, na tolik si Macquarie Bank cení londýnskou burzu. Australané včera předložili konečnou nabídku na převzetí London Stock Exchange (LSE). Částka, za kterou je banka ochotna burzu koupit, tak zůstává stejná jako minulý týden.
LSE však s jejich návrhem nesouhlasí a nabídku tedy považuje za nepřátelskou. Informovala včera podle ČTK agentura Reuters. Britové již předchozí pátek označili tuto nabídku za "směšnou". Vlastník burzy se tedy zatím zřejmě měnit nebude. Včera v osmnáct hodin totiž uplynula lhůta, do níž mohli Australané cenu zvýšit.
"Myslím, že 580 pencí za akcii, což je o 7,2 procenta nižší cena než středeční uzavírací hodnota, je velice férová nabídka," komentoval evropský šéf Macquarie Jim Craig.

Londýnu se nabídka nelíbí

Zástupci LSE si to nemyslí. "Správní rada LSE odmítá tuto směšnou nabídku, která podhodnocuje firmu a postrádá strategickou i komerční věrohodnost," píše se v komentáři, který LSE vydala. "My předkládáme atraktivní návrh s okamžitou dodávkou hotovosti," oponuje stanovisku Londýna Craig. "Naše nabídka dává akcionářům jistotu, o jiných by neměli uvažovat," dodal Craig.
Proti Craigovi se postavili i někteří odborníci. "Nabídka, s níž Macquarie přišla, by mě nelákala," říká Boris Böhm ze společnosti Nordinvest. "Tržní cena burzy je vyšší," dodává. Australané počítají s tím, že pokud by se jim podařilo burzu koupit, zůstala by v Londýně, a tedy i pod kontrolou britských regulačních orgánů.
"Pořád ještě je (Macquarie) ve hře, pořád mají zájem," sdělil jeden z akcionářů LSE, který si nepřál být jmenován. Macquarie se podle něj bude kolem LSE točit tak dlouho, dokud nebude jasné, jak se k případnému zájmu Euronextu postaví regulační orgány. Těm by totiž fúze LSE a Euronextu mohla vadit, uvedla ČTK.

Burzu chce i Euronext

Macquarie však není jedinou firmou, která se o převzetí LSE snaží. Dalším hráčem, se kterým se musí počítat, je Euronext, provozovatel burz v Paříži a Amsterodamu. Euronext zatím žádnou nabídku oficiálně nepředložil a jedná zatím pouze s britskými regulačními orgány. "Proti tomu, co může zaplatit Euronext, se mi zdá australská nabídka nízká," říká Frank Hennin z pařížské Richelieu Finance.
O LSE měla zájem i frankfurtská Deutsche Börse. V březnu Němci nabídli LSE celkem 1,3 miliardy liber, tedy méně, než je nabídka Macquarie. Londýn to odmítl. Frankfurtská společnost návh kvůli tlaku svých akcionářů vedených fondem TCI zrušila. Situace vyústila v rezignaci ředitele Deutsche Börse Wernera Seiferta. Objevily i spekulace o tom, že Němci do souboje ještě vstoupí.
Do budoucna to tedy vypadá na souboj mezi Macquarie a Euronextem. Australané se jistě nevzdají lehce. Macquarie je silná. Navíc si v přebírání jiných společností přímo libuje. Je známa tím, že nakupuje firmy s monopolním postavením v jejich odvětví.
Společnost je také, díky vysokým bonusům, které vyplácí svým vedoucím pracovníkům, označována za továrnu na milionáře.