Autostrade napadla tendr na mýtné

Italská společnost Autostrade, která se neúspěšně ucházela o zakázku na zavedení a provozování mýtného v ČR, včera požádala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o prošetření tohoto tendru.
Vedení Autostrade v tiskové zprávě podání stížnosti zdůvodnilo neoprávněným vyloučením jejich firmy z tendru, porušením zásad transparentnosti, rovného zacházení a výběrem vítězné společnosti Kapsch, která podle Autostrade nesplňovala podmínky soutěže.
Antimonopolní úřad se již výběrovým řízením na mýtné zabývá od poloviny prosince, kdy podnět podalo sdružení Mytia, jež Ministerstvo dopravy z tendru stejně jako další dva uchazeče vyřadilo.
Ministerstvo kvůli tomu zatím nemůže s Kapschem uzavřít smlouvu na dodávku elektronického mýtného.
"Musíme trvat na tom, co jsme již několikrát opakovali - tedy že Autostrade splnila veškerá požadovaná kritéria tendru a její vyřazení je výsledkem svévolné interpretace zadávací dokumentace a zákona o veřejných zakázkách," uvedl generální ředitel Autostrade Giovanni Castellucci.
Nabídka Autostrade podle jejího vedení zahrnuje stejné technické řešení jako návrh Kapsche, je ale o 4,5 miliardy korun levnější.
Sdružení Mytia, které tvoří Ascom/Fela s Damovem a ABD Group, nabídlo, že systém vybuduje a bude ho deset let provozovat za 15 miliard korun, Autostrade za 17,5 miliardy a Kapsch za 22 miliard korun. Nejvyšší cenu, 33,7 miliardy, navrhlo konsorcium A-Way a AŽD. (čtk)