Čtyřem miliónům lidí s příjmem do třiceti tisíc korun měsíčně letos klesnou daně z příjmů nejvíce za posledních deset let.
A o dalších - ještě větších daňových změnách - lidé hodně uslyší. Volební rok 2006 bude totiž především rokem daňových slibů. Spolu se změnami v sociálních dávkách budou hlavním volebním tématem.
Občanští demokraté už své vize postavené na rovné patnáctiprocentní dani představili.
ČSSD to udělá koncem měsíce na programové konferenci. Prozatímní šéf a hlavní autor volebního programu Bohuslav Sobotka však už včera ohlásil, že začíná pracovat na zbrusu novém zákonu o dani z příjmů, který by měl omezit tisíce výjimek, jimiž jsou daně zaneseny. "Platit by měla ale začít až po volbách," říká Sobotka. Sociální demokraté se ve volebním programu chystají na daních ještě více ulevit rodinám s dětmi a středními příjmy. Loni i letos si totiž díky jejich změnám polepšily především chudší domácnosti.
Pravice: Největší změny
Ze tří možných scénářů příští koalice - vláda pravého středu ODS a křesťanských demokratů, menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů a velká koalice (ODS a ČSSD) - už se dá zároveň odhadnout, jak se daně změní.
Nejvíce by lidé v rodinných rozpočtech pocítili volební vítězství pravého středu. Pokud Mirek Topolánek s Miroslavem Kalouskem získají dostatek hlasů k sestavení kabinetu, schválí parlament pravděpodobně ještě letos největší daňovou revoluci v historii země. Křesťanští demokraté se totiž nebrání plánům ODS na rovnou daň z příjmu. Nejspíš by ale nevypadala přesně tak, jak ji nyní představují občanští demokraté.
Předseda lidovců Kalousek totiž trvá na zachování daňové progrese na současné úrovni.
Lidé by také ušetřili na dani, která jejich příjmy tíží vůbec nejvíce, přestože ani nenese jméno daň: na sociálním pojištění. To mají v programu obě konzervativní strany.
"Pro nás však narozdíl od ODS, která si udělala ikonu z rovné daně, není prioritou snížení daní z příjmu, ale především odvodů pojistného," říká Kalousek.
Levice by ulevila chudým
I druhý scénář - menšinová vláda sociálních demokratů s podporou komunistů - by přinesl zásah do účtů lidí se státem.
Sobotka tvrdí, že jeho strana chce nadále motivovat lidi s nízkými příjmy k práci daňovými bonusy. Od daní by takový kabinet stejně jako v posledních letech ulehčoval zejména lidem, kteří pracují za plat do třiceti tisíc korun.
Ti bohatší by tak plnili státní pokladnu ještě z větší části než dosud. Desetina lidí s nejvyššími příjmy už dnes platí celou třetinu státního rozpočtu.
Komunisté navíc dlouhodobě prosazují vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy. Sociální demokraté se od tohoto nápadu nikdy nedistancovali. Navrhovali ho ještě v roce 2002, pak o něm nemluvili.
Od této vládní sestavy by se lidé rozhodně nedočkali snížení odvodů pojistného. Právě to je největší zátěží rodinných účtů. A je čistou rovnou daní: bohatí na něm platí stejnou část příjmu jako ti s nejnižšími platy. Česko by navíc za této vlády zůstalo jedinou zemí Evropské unie, kde nejsou platby pojistného ničím omezeny.
Nynější vláda sice navrhla, aby od příštího roku byly osvobozeny od odvodů sociálního i zdravotního pojištění všechny příjmy nad pětinásobek průměrného platu: tedy nad 94 tisíc korun. Na tlak komunistů od návrhu ustoupila.
Velká koalice - bez změny
Jediným vládním týmem s nevyzpytatelnými daněmi je velká koalice ČSSD a ODS.
Představy obou stran jsou tak protichůdné, že se od takového kabinetu nejspíš nedá očekávat žádná zásadní reforma.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist