Odchod premiéra Šarona neuvrhne Izrael do období politických zmatků, jak se mnozí pozorovatelé domnívají. Nová středová formace Kadima (Vpřed) má podle telavivského analytika Efraima Inbara ve svých řadách hned několik osobností, jež představují záruku kontinuity dosavadní politiky předsedy vlády.


HN: V čase plném nejistot představoval Ariel Šaron ještě před několika dny hlavní, ne-li jedinou záruku stability v Izraeli. Může jej za současné situace vůbec někdo nahradit?
To je přehnané tvrzení. Izrael zažíval v minulosti často časy plné nejistot a dnešní situace není o nic horší. Nemyslím si, že by Šaronův odchod z politické scény znamenal zásadní změnu. Nově vytvořená strana Kadima disponuje dostatečným množstvím osobností, které zaručují kontinuitu politiky prosazované předsedou vlády. Mám především na mysli stávajícího vicepremiéra a ministra financí Ehuda Olmerta. Ten už ostatně dočasně převzal Šaronovy pravomoci.


HN: Kadima je favoritem březnových voleb, s Olmertem v čele jí ale analytici předpovídají o třetinu hlasů méně, než když by ji vedl Šaron. Pak by k vytvoření stabilní vlády potřebovala vedle Likudu či Strany práce ještě další spojence...
To je pravda, nemám ale nejmenší obavy, že se Kadima nakonec se svými potenciálními partnery nedohodne. Amir Perec ze Strany práce, stejně jako Benjamin Netanjahu z Likudu budou mít stejně tolik prostoru k manévrování jako on. A jsou tady samozřejmě ještě další strany, které přicházejí v úvahu.


HN: Přesto, nebylo by lepší volby v souvislosti se Šaronovou nemocí posunout?
Určitě ne. Není pro to nejmenší důvod. Ať již vyhraje ta či ona formace, další vývoj v Izraeli se bude ubírat přibližně tím směrem, jakým ho v posledním čase vedl Šaron.


HN: Značná nejistota se nyní vznáší také nad termínem palestinských voleb...
Ano, to je ale výhradně palestinský problém. Přesněji, problémem Palestinců není hlasování samotné, nýbrž zmatky v palestinské samosprávě. Palestinci by měli v prvé řadě nastolit na svém území vládu zákona, a pak organizovat volby.


HN: Deník Maariv přišel před několika dny s informací, že premiér Šaron hodlá opustit některé body plánu mírového uspořádání známého jako "cestovní mapa". Víte o tom něco bližšího?
To všechno jsou pouhé spekulace. Jisté je jen to, že se Šaron nehodlá vzdát východního Jeruzaléma - a proč také? A o tom, že by do něj měl být začleněn rovněž Maale Adumim (židovská osada ležící východně od izraelské metropole, pozn. red.), se hovoří již delší čas.


HN: Jak přijatelná je za dnešní situace pro většinu Izraelců myšlenka vzniku palestinského státu?
Na to může existovat pouze jediná odpověď. Pokud nejsou Palestinci schopni beze zbytku zajistit, že z jimi kontrolovaných území nebudou vysíláni teroristé, aby útočili na židovské cíle, pokud bude v pásmu Gazy a na západním břehu docházet k únosům, pak může být tato myšlenka pro Izrael sotva akceptovatelná.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist